České dráhy jsou pro stát časovaná bomba, nechal se nedávno slyšet nastupující ministr dopravy Zdeněk Žák. Hospodaření národního dopravce se chystá prověřit. Jak jeho prohlášení souvisí s investováním? Více, než by se mohlo na první pohled zdát. Klienti privátních bankéřů se totiž občas setkávají s nabídkou dluhopisů Českých drah se splatností 5 let a plovoucím úrokem, aktuálně ve výši 2,3 procenta ročně.

 

Rating ČD je podle agentury Moody's na dolním konci investičního stupně. Pro srovnání: v USA nesou dluhopisy s obdobným ratingem aktuálně přes pět procent ročně. Dráhy si mohou půjčovat levněji díky státní garanci, odtud také pramení obavy ministra Žáka. Ale co když si některá z příštích vlád garanci rozmyslí? A jaká jsou skutečná rizika takové investice? Na podobné otázky investoři narážejí stále častěji, protože stále více českých firem využívá loňské novely zákona o dluhopisech, která jejich vydávaní zjednodušuje. V mnoha případech stačí předložit stručné emisní podmínky namísto tlustého (a drahého) prospektu.

 

Z hlediska přístupu podniků k financování je to dobrá zpráva, na investory to ovšem klade vyšší nároky. Některé emise jsou bizarní - jistá malá společnost poskytující krátkodobé půjčky s RPSN až 23 tisíc procent například vydala pětileté dluhopisy úročené šesti procenty. Nechat se zaslepit na první pohled atraktivní sazbou by byla chyba. I v případě bezpečnějších nabídek investoři nesmějí zapomínat na diverzifikaci. Nominální hodnota zmiňovaného dluhopisu Českých drah je čtyři miliony korun. Je vhodné do této "časované bomby se státní garancí" investovat třeba 40 procent desetimilionového investičního portfolia? Patrně ne. Na trhu je řada dluhopisů dostupných za nižší částky, které nabízejí výnosy kolem 6 až 7 procent ročně. Takový výnos při splatnosti 3 až 5 let ovšem odpovídá už poměrně rizikové emisi.

 

Pro toho, kdo si nechce ve volném čase cvičit kreditní analýzu, je řešení jednoduché: podílové fondy. Existují fondy zaměřené jak na kvalitnější, tak na rizikovější firmy. Bylo by sebevražedné takový fond brát jako náhradu nízko úročeného vkladu v bance, je to riziková investice. Ovšem dobře diverzifikovaná. Neuvážená investice do jednoho dluhopisu se nemusí vyplatit.

Aleš Tůma
analytik společnosti Partners

Výnosy rizikových dluhopisů

Související