Teče-li v ulicích Paříže krev, nakupuj, i když je tvá vlastní. Tento výrok, a v současné době notoricky známá investorská poučka, je přisuzován baronu Rothschildovi, který vydělal jmění na panice po bitvě u Waterloo. Že nemá cenu chodit s davem, pak před více než 30 lety v jednom z článků naznačil i Warren Buffett, když konstatoval, že většina investorů chce mít ve svém portfoliu vítěze, a tak platí vysokou cenu za všeobecný radostný konsenzus. Jinak řečeno: pokud každý souhlasí s jedním investičním rozhodnutím, jde pravděpodobně o rozhodnutí špatné. Jít proti proudu není nikdy lehké.
Faktem však je, že špatné časy dělají dobré nákupy a nejistota je často investorův dobrý přítel. Z dnešního pohledu se může zdát, že je na trzích nejistoty málo. Volatilita je nízká a akcie v USA i v Evropě atakují historická maxima. I v tomto prostředí však lze najít sektory, které upadly v nemilost a krvácejí. Stačí se podívat na těžbu nerostných surovin, konkrétně pak drahých kovů a uhlí.
Oba sektory za sebou mají dva těžké roky. Cena zlata klesla od září 2011 o třetinu a je dnes v řadě případů nižší než náklady na jeho těžbu. Sektor zlatých těžařů proto za stejnou dobu ztratil 63 procent ze své hodnoty. Například akcie největšího světového těžaře zlata, společnosti Barrick Gold, se propadly na minima z roku 2000. Uhlí je na tom ještě hůře.
Jakkoli je uhlí do budoucna i nadále nepostradatelnou součástí energetického mixu, renesance v odvětví těžby zemního plynu a pokles cen uhlí v současné době mají na svědomí to, že akcie největší soukromé uhelné společnosti na světě, americké Peabody Energy, klesly za poslední dva roky o 80 procent, až na úroveň z roku 2004. Obě společnosti přitom ve svém sektoru patří mezi nejsilnější hráče, a to ať už z hlediska finanční stability, nebo relativně nízkých nákladů na těžbu.
Jak vážná je krize v daných sektorech, samozřejmě napoví až čas. Sektorová krize však není nic mimořádného a čas od času postihne každé odvětví, obzvláště jedná-li se o těžařské společnosti. Je-li však společnost dostatečně silná, má-li konkurenční výhodu a učiní dostatek kroků k osekání nevýdělečných aktivit a zachování ziskové marže, mohou být právě tyto sektorové krize vítanou příležitostí v dobách, kdy ostatní akcie rostou do nebe a na trzích panuje radostný, leč častokrát pomíjivý konsenzus.
Jaroslav Brychta
hlavní analytik X-Trade Brokers
Vývoj cen akcií těžařských společností Barrick Gold a Peabody Energy