V okamžicích, kdy letošní povodně ničily s nejvyšší silou, zpřesnili statistici své odhady vývoje českého hospodářství. Bohužel k horšímu – meziroční propad HDP za první tři měsíce roku 2013 spočetli na 2,2 procenta. Co běsnící vodní živel udělá s již tak zkoušenou českou ekonomikou?
Francouzský ekonom a liberál Frédéric Bastiat se v 19. století vypořádával s takzvaným „klamem rozbitého skla“. Myslet si, že rozbitím okna přispívám ekonomickému růstu, je podle Bastiata bludné. Ano, sklenář sice má práci a za utržený peníz si něco koupí, čímž předá peníze dál, atd. atd. Tento myšlenkový konstrukt však skrývá zádrhel na samém počátku řetězce – majitel rozbitého okna by peníze použil tak jako tak, jen na něco jiného.
Polemizovat s titánem ekonomické teorie na jeho vlastním hřišti si rozhodně netroufám. Nicméně v situaci mohutně přiškrcených vládních či obecních zakázek a padající ekonomiky si neodpustím laický příměr: domácí (stát) již drahnou dobu nic nekupoval a ani se k tomu nijak nechystal. Teď se mu však obydlím prohnala velká voda, která vysklila nejen všechna okna, nýbrž i narušila podlahy, zničila rozvody, odnesla či znehodnotila spotřebiče i vnitřní vybavení.
Zkrátka – katastrofa. Ale zaplať pánbůh za ni! I když je náš pan domácí skrblík z přesvědčení, teď pustit chlup prostě musí! Sklenáři, zedníci, podlaháři, elektrikáři, malíři, speditéři a mnozí další si mohou mnout ruce. Tolik můj soukromý předpoklad. Mám pravdu? Mýlím se? A co nás učí historie nedávných tuzemských i světových katastrof? Zjišťoval Robert Břešťan. A Eva Hníková, Kamila Jušková, Petr Korbel, Josef Pravec a David Tramba nádavkem pátrali, zda nám příroda v poslední době nezasazuje těch úderů až příliš. A pokud ano, tak proč? A co od ní čekat v blízké budoucnosti.
Příjemné čtení přeje
Ondřej Neumann
P. S.: U všech dobrých prodejců a na iPadu si můžete koupit exkluzivní publikaci Tajemství mého úspěchu. Vydali jsme ji v edici Fenomén a představujeme v ní 23 žen a mužů, kteří něco v byznysu dokázali. Stojí 79 korun.