David Carr (@carr2n)

"Týden, kdy byla vaše víra ve velká média zpochybněna, potrestána, znovuobnovena a - v některých případech - se jí dostalo zadostiučinění."

 

Reportér David Carr, který se v New York Times věnuje médiím a technologiím, o událostech minulého týdne. Ano, bylo to (nejen pro média) mimořádně vysilujících a emocemi nabitých sedm dnů. Tradiční i sociální média prokázala slabiny i silné stránky. Dělala chyby a triumfovala. A v zásadě se potvrdilo, že nejlépe fungují jedna s druhými. Otázka zní, zda je to dlouhodobě možné.

 

Anthony De Rosa (@AntDeRosa)

"V dnešní době instantního zpravodajství, tweetů a blogů jsme vystaveni pokušení chytit se jakékoliv informace a vyvozovat z ní unáhlené závěry." Obama


Novinář Anthony De Rosa patří k mým nejlepším informačním zdrojům na Twitteru. Je zaměstnancem agentury Reuters, kde má na starosti právě sociální média. Tento tweet je z Obamova projevu těsně po dopadení druhého bostnoského atentátníka.

 

Petr Koubský (@petrkou)

"Včerejší taškařice Chechen/Czech ukázala, jak to vypadá, když spoléháte na Twitter jako na zdroj zpravodajství."


Jeden z nejinspirativnějších českých novinářů, píšících mimo jiné o nových technologiích, se dotýká limitů Twitteru. Dělá to "twitterově", tedy stručně a bonmotovitě, a proto by s ním bylo jednoduché polemizovat. Není jeden "Twitter", ale přes dvě stě miliónů "twitterů", a nepochybně byla spousta těch, jejichž autoři si Čečnu a Česko nepletli. Navíc Twitter má podobně jako jiná uživateli generovaná média (typicky třeba Wikipedie) schopnost jakési "samoočisty", neboli své chyby rychle a efektivně opravuje. Myslím, že však chápu, co chce Koubský říct: že když nějaká dezinformace "vykolejí" debatu ve velkém měřítku, může se i Twitter jako celé médium stát jejím nositelem. To se stalo v pátek v "taškařici Chechen/Czech".

 

Mathew Ingram (@mathewi)

"Spousta lidí se raduje, jak to tradiční média zvládla a sociální nikoliv - ale zaplatí si předplatné na webu deníku Boston Globe?"

 

Ano, byli jsme poučeni o důležitosti tradičních médií. Ale Mathew Ingram, bývalý novinový sloupkař a dnes novinář na webu GigaOm, se skepticky ptá, zda to dokáže na chování čtenářů něco změnit. Protože to je pro přežití médií jako například Boston Globe klíčové.

 

USA Today (@USAToday)

Zakladatel USA Today Al Neuharth zemřel v 89 letech.


Tento tweet nesouvisí s dramatickými událostmi v Bostonu, zachycuje však jinou smutnou událost téhož dne. Zemřel muž, který vytvořil deník nového typu, v době svého vzniku někdy nazývaný "televize na papíře", který významně ovlivnil další vývoj tisku. První číslo vyšlo v září 1982. Líbí se mi známý Neuharthův citát: "Rozdíl mezi horou a krtincem je jen v perspektivě."

Související