Kahit Isang Araw Lang Unity Run na Filipínách prý loni přilákal více než 200 tisíc běžců. Zdaleka ne všichni přišli s cílem zvítězit. Jak říká můj kamarád a trenér Jelen: "Optimální tempo (u dálkového běhu) je, když si můžeš současně popovídat." Do běžecké komunity se drze počítám, ačkoli mě prvý půlmaraton čeká teprve toto léto. Tak si třeba povídejme o běžecké legendě, jakou je Siegfried "Sig" Ramler.

 

Siegfried Ramler historii nejen zažil, ale také tvořil. Narodil se v roce 1924 v židovské rodině ve Vídni a podobně jako české, řečené Wintonovy děti unikl těsně před druhou světovou válkou koncentráku a zřejmě i smrti dětským vlakem (Kindertransport) za "kopečky" do Anglie, ke svému strýci. Tady se během války připojil k americkému letectvu jako překladatel z němčiny. Tak ho osud v jeho 20 letech přivedl na Norimberský proces, kde simultánně překládal během výslechů a následně soudu s Hermannem Göringem.

 

Paradoxně právě v Norimberku poznal svoji životní lásku - reportérku havajských novin, s níž se oženil a následoval ji na Havaj. Zde začal učit němčinu na Punahou School a taky běhat. Dodnes zaběhl 12 slavných maratonů. A tím by byl náš dramaticky romantický příběh završen. Pokud by nepřišlo 11. září 2001. Sig by si zřejmě užíval zaslouženého důchodu. V 77 letech se vrátil do aktivní služby ve prospěch USA v Afghánistánu a Iráku.

 

A dnes? Sig stále žije na Havaji. A každou středu ráno ho můžete potkat na Waikiki Beach. Nezapomeňte se předtím rozhýbat, protože na pláži budete vystaveni konkurenci běžců mezi 80 a 92 lety pojmenovanými Over The Hill Gang. Zde se náš příběh vrací na počátek. Abyste mohli slyšet a zažít příběh Sigfrieda Ramlera a jeho kamarádů z gangu "Za kopcem", musíte běhat. Chcete-li zažít plnohodnotný život: Keep runin'!

 

Jiří Devát
generální ředitel Cisco ČR

Související