Boty pro přírodní běhání

Do módy se dostává takzvané přírodní běhání inspirované fenomenálními africkými sportovci, kteří trénují bosi. Výrobci proto nabízejí tenké boty, které mají simulovat běh naboso. Jde o vítaný zdroj příjmů, protože zpravidla jsou "bosé" boty spíše doplňkem k hlavnímu páru běžeckých bot a ne jejich náhradou. Jako první chuti amatérů napodobovat bosé sprintery vyšla vstříc firma Nike před sedmi lety. Dnes podobné produkty v nabídce už mají jak obří výrobci jako například Adidas (modely Adipure), Puma (kolekce Faas) nebo Asics (kolekce 33), ale také specializované firmy jako třeba Vibram FiveFingers (na snímku). Ta vyvinula tenké boty, které se podobně jako rukavice navlékají na každý prst nohy zvlášť a spíše než klasickou botu jen tvoří jakousi ochranu nohy.

 

Kouč přes internet

Na letošním únorovém veletrhu sportovního zboží v Mnichově si pozornost návštěvníků získala on-line platforma Becoacht, která sportovcům umožňuje najít správného kouče. Obě strany se na stránce zaregistrují a vytvoří profil s informacemi o tom, kde trénují a jakou podporu v tréninku hledají, či naopak, jaký druh trenérských služeb nabízejí.

 

Datový brouk

Mít aktuální informace o kondici hráče, vědět, jak rychle proudí jeho krev, jakou teplotu má jeho tělo, jak rychle dýchá či jak zrychluje a jakým směrem se pohybuje. Přesně tyto funkce plní nová senzorová technika amerického výrobce sportovního oblečení Under Armour, zvaná E39 (na snímku). Jádrem je takzvaný datový brouk (bug) neboli čip zabudovaný v trikotu uprostřed hrudi. Under Armour tuto techniku vyvinul společně s výrobcem lékařské techniky Zephyr Technology. Čip nejrůznější data monitoruje a vysílá k počítači či smartphonu trenéra, který tak lépe může analyzovat výkon sportovce.


Týdeník Ekonom č.11/2013- Jak fungují nejmodernější běžecké boty?

 

- Jak velký už je stále rostoucí trh s běžeckým vybavením?

 

- A jaké všemožné senzory už na sebe můžeme při běhání napojit?

 

Odpovědi najdete v článku Inovace sportovního vybavení ženou dopředu i amatéry v novém čísle Ekonomu, které vyšlo ve čtvrtek 14. března.

Související