Vyplynulo to z unikátní analýzy ekonomického růstu výzkumného týmu britského makroekonoma Anguse Maddisona, který se podíval na výkon zemí celého světa v perspektivě dvou tisíciletí.
Z pohledu ekonomiky přesto patří k nejúspěšnějším obdobím v téměř stoleté historii České, respektive Československé republiky posledních 15 let. Češi si však o kondici své země myslí úplně něco jiného: za období největší prosperity označila v průzkumu TNS Aisa časový úsek od roku 2000 do současnosti jen dvě procenta dotázaných.
Socialismus pochválilo 16 procent respondentů a plná třetina za zlatou éru považuje období první republiky. Přitom z tvrdých dat je zřejmé, že průměrný růst HDP byl tehdy nižší nejen ve srovnání se současností, ale i s obdobím budování komunismu. Prvorepubliková ekonomika totiž šlapala pouze prvních 10 let a k Mnichovu už sotva doklopýtala.
Pomyslné stupně vítězů proto vypadají následovně (infografiku si můžete kliknutím zvětšit):
- V čem se skrývaly hlavní slabiny meziválečné ekonomiky?
- Jak poškodily české hospodářství přípravy na třetí světovou válku?
- A proč budou podle historika Jana Rákosníka naši potomci dnešní ekonomiku chválit?
Odpovědi na tyto otázky, společně s celou řadou zajímavých grafů vývoje české ekonomiky, nadete v tématu Století české ekonomiky v novém čísle týdeníku Ekonom, které je v prodeji od čtvrtka 13. března.