Třicítka neziskových organizací, jako je Transparency International, Oživení, Glopolis či Nadační fond proti korupci, spouští společnou kampaň, na jejímž konci má být podle maximalistických plánů přijetí devíti zákonů, jež by měly "účinně bránit černému financování politických stran, neprůhlednému vynakládání veřejných prostředků, snadnému praní špinavých peněz nebo politickým zásahům do vyšetřování". O jaké zákony jde?

 

1. Smlouvy na internetu

Vznikl by registr smluv o výdajích státních orgánů, obcí a státních firem. Návrh prošel prvním čtením. Počátkem března o něm jednal ústavněprávní výbor, do druhého čtení ho zatím neposlal.

 

2. Zákon o financování politických stran

Zákon je připraven, čeká na schválení ve vládě.

 

3. Průhledný legislativní proces a omezení přílepků

Vláda připravuje opatření umožňující vysledovat legislativní stopu zákonů a přístup veřejnosti do elektronické sbírky připravované legislativy.

 

4. Odpolitizování státní správy díky kvalitnímu zákonu o úřednících

Zákon o úřednících je připraven od roku 2002, stále ale nenabyl účinnosti, vláda má připravenu novou úpravu, tu ale protikorupční organizace označují za špatnou a nefunkční.

 

5. Speciální útvar žalobců

Ministr spravedlnosti má do konce března vládě předložit návrh zákona počítající se zrušením vrchních státních zastupitelství a vytvořením zvláštního protikorupčního útvaru.

 

6. Majetková přiznání politiků ke dni nástupu do funkce

Cílem jsou dohledatelné informace o majetku, upozornění na případné střety zájmů. Vládní strany se na podpoře tohoto opatření neshodují.

 

7. Zrušení anonymních akcií

Poslanci již v únoru schválili, čeká se na hlasování v senátu.

 

8. Pravidla pro nominaci do rad státních a obecních firem

Vláda si na toto téma nechala zpracovat analýzu.

 

9. Rozšíření kontroly NKÚ na obce, státní a obecní firmy

Počátkem února senát tuto novelu neschválil.

 


 

Týdeník Ekonom č.11/2013O akci Rekonstrukce státu se dočtete více v novém čísle týdeníku Ekonom, které vyšlo ve čtvrtek 13. března

Související