První pozici mexického majitele telekomunikačního impéria América Móvil žádný z existujících žebříčků nejbohatších lidí světa nezpochybňuje. Na dalších místech je to už méně jednoznačné. Saúdskoarabský princ Valíd bin Talál tak třeba obvinil americký časopis Forbes z toho, že nehorázně podhodnotil jeho majetek a on se tak v elitním žebříčku propadl níže, než mu přísluší. Princ je "až" 26. z celkem 1426 světových miliardářů.

 

Konkurence zkrátka stoupá i v prestižním klubu těch, jejichž majetek čítá minimálně devět nul (v dolarech). Ještě před 10 lety tvořilo úzkou skupinu superboháčů pouhých 476 lidí. Celkový majetek téhle elity vzrostl za stejnou dobu z 1,4 bilionu dolarů na 5,4 bilionu dolarů. Češi do pomyslné společné sumy letos přispěli čtyřmi jmény. Stabilně se ve skupině drží Petr Kellner, Andrej Babiš a Zdeněk Bakala. Poprvé se do žebříčku propracoval zakladatel průmyslového impéria KKCG Karel Komárek, jehož majetek prý dosahuje asi jedné miliardy dolarů, což vydalo na 1342. místo.

 

Je celkem jedno, zda se Komárek do žebříčku dostal oprávněně či zda měl být arabský princ devatenáctý a ne šestadvacátý. Počítání takových žebříčků je ve své většině střelbou od boku, a to ještě upilovanou brokovnicí. Shlukuje se v nich také dosti nesourodá skupina lidí. Jak upozornily Financial Times, například v podobně prestižním pořadí Bloomberg top 100 sotva polovinu miliardářů tvoří skuteční podnikatelé, větší část představují ti, kteří svůj majetek v lepším případě zdědili, v horším získali za ne zcela transparentních podmínek jako třeba ruští oligarchové.

 

Podobné členění lze aplikovat i na "malé" české korunové miliardáře. Ti se už počítají na stovky. Část z nich si nepochybně své peníze vydělala vlastní pílí, skvělými nápady. Na jiné ale pasuje spíše teze o schopnosti být ve správný čas tam, kde se s politickým krytím porcuje kořist. Rozlišovat mezi nimi ovšem není snadné. Měřeno čistě penězi, své místo v žebříčcích si zaslouží. Mezi uznávané miliardáře tak patřil například i spoluprivatizátor Mostecké uhelné společnosti Luboš Měkota. Zemřel o uplynulém víkendu, náhle, v pouhých 55 letech. Jestli byl v pořadí nejbohatších Čechů desátý, třicátý nebo padesátý, je v tu chvíli úplně jedno. Smrt se na bohatství neptá. 

Související