Davy bez práce

12,2 procenta

Slabý výkon evropského hospodářství se letos podepíše i na rostoucí nezaměstnanosti. Ta by podle Evropské komise mohla v eurozóně vystoupat až nad 12procentní hranici.

Hospodářství spolku zemí platících eurem čeká i v letošním roce propad. Vyplývá to z předpovědi Evropské komise, která prognózuje pro rok 2013 eurozóně pokles HDP o 0,3 procenta. Jen o málo lépe si povede Evropská unie jako celek: její hospodářství vzroste o nepatrnou desetinu procenta. Zlepšení ekonomické situace očekává komise nejdříve v roce 2014.

Kondice jednotlivých ekonomik eurozóny je nicméně velmi různá. Není překvapením, že vůbec nejhůře si i letos povede Řecko, které očekává propad HDP o 4,4 procenta. Souhrnně se tak hospodářství této jihoevropské země od roku 2008 zmenšilo už o pětinu.

Podobně špatný výsledek předpovídá komise Kypru, který zatím stále marně čeká na mezinárodní pomoc pro své banky. Naopak evropskými premianty jsou i letos především dvě pobaltské země: u Lotyšska by měl HDP vzrůst o 3,8 procenta a u Litvy o 3,1 procenta. Hlavní tahoun Evropy, Německo, letos poroste o pouhého půl procenta.

Jan Němec

Související