Alter eko je společný projekt týdeníku Ekonom a ČRo Rádio Česko, v němž renomovaní ekonomové v rolích moderátorů zpovídají exkluzivní hosty.

Tentokrát o zlepšení konkurenceschopnosti České republiky diskutovali ekonom Lubomír Lacina, vedoucí Ústavu financí Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity, a Jan Ostřížek ze Středoevropského technologického institutu.

----------

Lacina: Česká republika si v žebříčku konkurenceschopnosti, který sestavuje Světové ekonomické fórum, loni pohoršila o jednu příčku na 39. místo. Pokud se na to podíváme hlouběji, konkurenceschopnost se hodnotí v devíti kritériích. Ve kterých se přibližujeme špici a v čem máme naopak slabiny?

Ostřížek: Myslím, že v inovacích nebo ve vědě a výzkumu Česká republika v žádném případě nezaostává. Tam je spíše nad dlouhodobým průměrem. Spíše máme problém s aplikací výsledků. Naopak zaostáváme v těch skupinách, které hodnotí stabilitu, to znamená instituce. Ať už se to týká často propírané korupce či obecné nejistoty, kdy podnikatel nebo vědec neví, co ho čeká. Toto jsou záležitosti, které by se měly nejvíce řešit. Dalo by se ale říci, že máme určitý pozitivní výhled do budoucna, protože vláda tyto věci ve svém programu má.

Lacina: V loňském roce jsi navštívil nejlepší vědecká pracoviště v Evropě, Japonsku či Spojených státech. Co nám v  porovnání s nimi chybí?

Ostřížek: Jednoznačně peníze. Investice do výzkumu a vzdělávání jsou v těchto zemích několikanásobně větší než v Česku. Jestli je to u nás 1,5 procenta hrubého domácího produktu, tak v Japonsku či Spojených státech je to kolem čtyř procent. A to je propastný rozdíl.

AUDIO ZÁZNAM DEBATY

Zvukový záznam si můžete stáhnout ve formátu mp3 zde: AUDIO - stáhnout

Audio záznam debaty najdete také pod videem níže:

Další díly seriálu

Související