Uvař mi čaj a dovez mi ho do postele. Pak podej teploměr, říká osmdesátiletý Josef svému domácímu robotovi. Ten vše relativně rychle zařídí a dokonce se přitom snaží ještě konverzovat. Jelikož si Josef naměřil 38,5, dá robot po síti zprávu lékaři, který doporučí nasadit prášky na sražení horečky. Robot je Josefovi podá ze skříňky v koupelně.

Vypadá to sice jako sci-fi, ale s péčí o seniory by skutečně už brzy mohli pomáhat roboti. Technicky to rozhodně není nemožné. Na rodinu se bude moci spolehnout stále užší skupina seniorů. A život v pečovatelských domech je pro většinu lidí až tou poslední možností.

Děti na roztrhání

Ve srovnání se světem žije v Evropě největší podíl starších lidí. A náskok zřejmě ještě poroste. V roce 2050 by podle Eurostatu mohli senioři nad 65 let představovat třetinu obyvatel unie. A Česko rozhodně nezaostává. Podíl lidí nad 65 let se u nás má do roku 2050 zvýšit na dvojnásobek, což odpovídá zmíněné třetině populace, výrazně také vzroste počet lidí nad 85 let.

"Děti nebudou mít na seniory čas. Koupí jim třeba robota," myslí si Lumír Gatnar ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR a jeho představa není vůbec nereálná. Už dnes existují roboti schopní vyluxovat, připravit jednoduché jídlo nebo pobavit. Například robot Enon vyvinutý v Nara institutu pro vědu a technologii v Japonsku se zaměřuje přímo na komunikaci se staršími lidi. Zvládá rozpoznávat hlas, umí konverzovat o počasí, na internetu vyhledá aktuality z okolí či odjezdy autobusů, zvládá však konverzovat i o dalších tématech, která by mohla seniory zajímat.

VIDEO: Fujitsu Service představuje robota Enon


Týdeník Ekonom č. 6/2013VÍCE SE O TÉMATU DOČTETE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 7. ÚNORA.

 

banner 2

Související