Násilí a nestabilita v severní Africe znepokojuje zahraniční investory. Prodlužování konfliktu v Mali nebo případné opakování teroristických útoků na ropná či plynárenská zařízení podobných tomu v alžírském Ajn Amanásu, při němž v polovině ledna zahynuly desítky lidí, hrozí znejistěním globálních trhů s ropou. To by pocítila i střední Evropa při tankování benzinu či nafty. Radikálové využívající bezpečnostního vakua po pádu autoritářských režimů v severoafrických zemích přitom nehodlají polevit.
Nepředvídatelný vývoj na severu Afriky nutí Evropany ještě více než dosud přemýšlet o diverzifikaci zdrojů, což zvyšuje důležitost dovozu ropy a zemního plynu z Ruska. "Ruský plyn je a v nejbližších letech bude pro Evropu extrémně důležitý. Rusko dokáže jako jediné rychle zvýšit své dodávky," uvedl pro Ekonom analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak.
Prvními postiženými Evropany by byli Italové a Španělé. Do těchto zemí směřuje nejvíce severoafrické ropy i plynu a oba tyto státy postihly výpadky dodávek už v roce 2011 během občanské války v Libyi. Podle Borise Tomčiaka se relativně menší problémy z poslední doby podařilo zacelit a v těchto dnech je zatím dopad na trh s ropou a plynem "minimální". S klidem na trzích se ale nedá počítat, pokud by konflikty v severoafrickém regionu ještě zesílily.
Na vině je i Egypt a válka v Mali
Hlavními dodavateli ropy a plynu ze severní Afriky do Evropy jsou Libye a Alžírsko. Dramatické události, ke kterým došlo poslední dobou v těchto zemích, jsou ale do velké míry propojeny s děním v dalších státech regionu. Na bezpečnost libyjských či alžírských těžebních zařízení má silný vliv politické a společenské napětí v Egyptě stejně jako současná válka v Mali.
VÍCE SE O TÉMATU DOČTETE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 31. LEDNA.