Miroslav Kalousek (52)

Vzdělání
- Vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze.

Kariéra
- Začínal jako vedoucí investičního útvaru v podniku Mitas Praha.
- V letech 1990 až 1992 pracoval na úřadu vlády jako poradce pro ekonomiku.
- V letech 1993 až 1998 byl náměstkem na ministerstvu obrany.
- V roce 1998 se stal poslancem za KDU-ČSL.
- Od ledna 2007 do května 2009 byl ministrem financí ve vládě Mirka Topolánka. V této době se zasadil o znovuzvolení Václava Klause prezidentem republiky.
- V červnu 2009 podle jeho slov příliš levicové lidovce (které na čas i vedl) opustil a založil konzervativní TOP 09. Po volbách v roce 2010 byl ve vládě Petra Nečase opět jmenován ministrem financí.

Soukromí
Od roku 2012 je rozvedený, s bývalou manželkou Radkou má dvě děti. Mezi jeho koníčky patří tenis a skládání epigramů, které odmítá zveřejnit.

Na podporu ekonomického růstu si půjčovat nelze. To nadále zůstává krédem hospodářské politiky, kterou už několik let prosazuje nejsilnější muž české vlády, ministr financí Miroslav Kalousek. Politika úspor bude pokračovat, už proto, že deficit státního rozpočtu stále představuje 100 miliard korun.

Jaké zásadní sdělení do tohoto roku má ministr financí pro byznys i všechny ostatní občany?

Pevně věřím, že v roce 2013 končí recese. Veškeré indikátory a predikce tomu nasvědčují.

Není tohle vaše poselství do nového roku jen reakcí na kritiku? Vyčítá se vám, že stále jen škrtáte a strašíte - tak chcete nalít naopak trochu optimismu.

Ne, já svůj názor neměním. Vždy je ideální, můžete-li finanční politikou působit proticyklicky. Čili když je recese, napumpujete do ekonomiky více peněz. Ale to je možné jen tehdy, když je proticykličnost dlouhodobou zásadou. Když je ekonomika přehřátá, tak se tvoří rozpočty přebytkové a vytvářejí rezervy. Jenomže nic takového se nedělo. V okamžiku krize jsme proto byli ve složité situaci. A týká se to i budoucích let, kdy lze očekávat něco jako kladnou nulu.

Takže se z vás nestane žádný nový Kalousek, který místo škrtů začne pumpovat do ekonomiky peníze?

Rozhodně ne. Kalousek je stále stejný. Stále tvrdím, že musíme mít zdravé finance, že rok 2013 musí být tím, kdy snížíme deficit pod tři procenta. Jen připomínám, že po Fischerově vládě jsme ho přebírali ve výši 5,8. Trvám na tom, že nepopulární opatření byla nezbytná. Není možné si na růst ekonomiky půjčovat. Na druhou stranu, pokud nyní chladne eurozóna, je rozumné tempo snižování deficitu rozvolnit.

Tvrdíte, že jste stále stejný, ale kritika vaší osoby sílí. Okolní země ekonomicky rostou, ale Česko ne. V důsledku restriktivní politiky vlády.

Hovořit o restriktivní politice při stomiliardovém deficitu je hodně odvážné... Dívat se jen na HDP je také chyba. Pro nás bylo klíčovou politikou nedostat se do situace, kdy bychom se stali rukojmím finančních skupin. Ti, kteří státu půjčují, půjčují buď draho, nebo levně, to když státní papíry považují za velmi bezpečné. Zcela jistě patříme do první desítky evropských zemí, jejíž prosperitu investoři berou bez jakýchkoli pochyb.


Týdeník Ekonom - č. 1/2013

 

 



Jak chce Kalousek nastartovat ekonomiku?
Jak dosavadní kroky ministra financí hodnotí expert Světové banky Filip Drapák?
Počítá vláda s dalšími privatizacemi?

VÍCE NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ PŘINESE I VELKÝ ROZHOVOR S MINISTREM FINANCÍ MIROSLAVEM KALOUSKEM.

NOVÝ EKONOM VYŠEL VE ČTVRTEK 3. LEDNA.

 

Související