Nesnáším luxus. Toto prohlášení si na stěnu pražské garsonky, v níž bydlel, sprejem nastříkal dvacetiletý student pražské VŠE Libor Malý. Když loni, tedy zhruba o 20 let později, prodal za téměř miliardu korun provozovatele pracovních portálů, firmu LMC, kterou vybudoval, dostal jedinečnou příležitost ukázat, zda si stojí za svými mladickými ideály. "Najednou jsem měl spoustu peněz a přemýšlel jsem, co užitečného s nimi," popisuje situaci, v níž se ocitl zhruba před rokem.

Svým ideálům se nezpronevěřil. Místo přepychové jachty či soukromého letadla investuje do rozvoje buddhistického učení Dzogčhen, projektů pomoci v Tibetu a do rozvoje neziskové komunitní sítě Hearth.net, jež má propojit lidi, kteří chtějí dělat to, co je baví, pro druhé zdarma (viz Ekonom č. 51-52/2012). Projekt "Svět bez peněz" je výsledek vize, kterou měl praktikující buddhista Malý při meditaci. "V tom světě už nebude stát 'work' proti 'life'. Lidé nebudou dělat práci, která je štve, aby si vydělali na živobytí. Budou dělat prostě to, co dělají rádi, a vzájemně tím budou uspokojovat své potřeby," popisuje Libor Malý. O něco později si pak uvědomil, že přišel čas skončit s byznysem.

Past mezního užitku

Miliarda na účtě zní mnoha lidem jako splněný sen. Jenže stav konta, který člověku dovolí se neomezovat, štěstí nezaručí. "Číslo na účtu je jen číslo. A možnosti, jak si penězi udělat radost, jsou relativně omezené. Můžete investovat do bydlení, oblečení, do automobilu, do cestování, koníčků nebo do toho, že se budete objevovat na správných místech ve společnosti správných lidí. Jenže ono to časem přestane uspokojovat," konstatuje partner poradenské společnosti M.C.Triton Luděk Pfeifer. Problém je, že mezi množstvím peněz a štěstím neexistuje přímá úměra.


Týdeník Ekonom - č. 1/2013VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 3. LEDNA.

 

Související