Loňský rok se investorům vydařil. Ať už se podíváme na evropské akcie nebo ty americké, dluhopisy zemí eurozóny nebo střední Evropy. Nabízí se pochopitelně otázka, jaký bude rok 2013. Jisté je, že české státní dluhopisy už ale narážejí na své technické cenové stropy.

O trochu lépe na tom budou podnikové dluhopisy, kdy společnosti s nižším ratingovým stupněm - například Renault, Aeroholding, ČEZ nebo NWR nabízejí solidní rizikovou přirážku ve výši 150 až 600 bazických bodů nad bezrizikové sazby státních obligací. To z nich činí relativně atraktivní investiční příležitost.

Investičním trumfem příštího roku by však mohly být akcie. Jejich ocenění se stále pohybuje lehce pod dlouhodobým průměrem. Firmy u nás i ve světě v posledních letech dokázaly zvýšit svoji efektivitu, vyrovnat se s pokulhávající poptávkou a generovat solidní zisky i v nepříznivém prostředí. Navíc relativně nízké současné ceny akcií jsou ovlivněny negativními očekáváními dalšího vývoje, takže jakékoli zlepšení nálady bude mít na ně o to příznivější dopad.

Raději mimo Evropu

Lepší sázkou než firmy evropské budou spíše firmy v USA a v Číně. Ve Spojených státech se už na podzim loňského roku začaly objevovat známky zlepšení spotřebitelské a investiční nálady, američtí politici navíc nemají tolik ambicí regulovat každičké odvětví ekonomiky a ovlivňovat přirozený chod ekonomiky jako jejich evropští soukmenovci.

Čína má zase potenciál ve své vnitřní kupní síle, kdy bohatnoucí střední vrstva pravděpodobně dokáže vyrovnat snížení cenové exportní konkurenceschopnosti. Nicméně i v našem regionu lze nalézt řadu akciových titulů, které nabízejí výrazný potenciál pro zhodnocení. Patří mezi ně například český výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, uhelná společnost NWR nebo rakouská Erste Bank. Z polských titulů stojí za pozornost televizní společnost Cyfrowy Polsat, mediální společnost Agora či producent hliníkových výrobků Kety.

INFOGRAFIKA: Vývoj akciových trhů


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lukáš Vácha
obchodní ředitel Conseq Investment Management

"Z hlediska akcií stojí za úvahu uhelná NWR či mediální koncern Agora."

Související