Dobrou zprávou pro všechny, kdo se obávají konce světa a už se poohlížejí po novém domově, je podzimní objev evropských astronomů. U nejbližší hvězdy Alfa Centauri, vlastně soustavy tří stálic, objevili po mnohaletém úsilí první planetu. Sice s povrchem rozžhaveným na více než 1000 stupňů Celsia, ale stejně: kde je jedno těleso velikostí podobné Zemi, může jich být více a už na příhodnější oběžné dráze. Dokonalejší dalekohledy, které NASA i Evropská kosmická agentura plánují, by je do 10 let mohly odhalit.
Až se tak stane, a pokud vědci usoudí, že tam jsou podmínky příhodné k životu, mohou se začít dít velké věci.
"Nejen v případě Alfa Centauri, ale kdekoli, pokud najdeme v ekosféře hvězdy planety s život podporujícími podmínkami, rozvíří to vědeckou komunitu a bude se uvažovat o dalších krocích výzkumu. U blízkých hvězd připadá v úvahu i diskuse o expedici, přičemž pilotovaná lidmi ale určitě nebude na prvním místě," řekl Ekonomu Marcel Grün, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.
Dodává, že by pak nešlo jen o diskusi ve vědeckých kruzích, tím spíše, že mezi odborníky se o cestě sondy do okolí Alfy Centauri otevřeně mluví. Jenomže zdaleka ne všechno, co jednou bude technicky možné, bude také bezprostředně realizováno. "Umíme létat na Měsíc, můžeme létat kamkoli ve sluneční soustavě - a stejně nelétáme," podotýká Grün. Teď se bohužel prostředky na kosmický průzkum škrtají. Klíčová NASA se musí spokojit s 18 miliardami dolarů ročně, což je méně, než kolik americká armáda vydává na klimatizaci svých stanů.
Jaký byl přínos dosavadních letů do vesmíru?
Kdy člověk sestrojí raketu pro mezihvězdné cestování?
Kolik cestování do hlubin vesmíru stojí?
VÍCE SE DOČTETE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, JEHOŽ SPECIÁLNÍ DVOJČÍSLO VYŠLO VE ČTVRTEK 20. PROSINCE.