Merkur Toys

- Firma se sídlem v Polici nad Metují vyrábí kovové stavebnice, učební pomůcky, hračky, dětská vozidla, modely vlaků a parních strojů.
- Počet zaměstnanců: 65 (i s kooperující sesterskou firmou Cross).
- Tržby: 33 milionů korun za rok 2011.
- Hospodářský výsledek: 2,5 milionu korun v roce 2011.
- Na vývoz jde kolem 40 procent produkce, zejména na Slovensko, do Polska, Rakouska, Německa, Nizozemska, zemí bývalého SSSR, USA a Kanady.

Zdroj: Merkur Toys a obchodní rejstřík

Pro budoucího podnikatele Dalibora Dědka byla stavebnice Merkur hračkou číslo jedna. Dostal ji ve třetí třídě a zásadně ovlivnila jeho další život. Díky ní pochopil řadu základních technických principů. "Fascinovaly mě možnosti převodů a za svůj první úspěch jsem považoval velký větrný mlýn, jehož vrtule se dala klikou roztočit tak rychle, až jednotlivé lopatky napohled splynuly v jeden rozmazaný kruh," vzpomíná majitel elektrotechnické společnosti Jablotron.

Další zážitky s Merkurem ho nasměrovaly přímo do profese, které se nyní úspěšně věnuje. Zhruba v deseti letech totiž dostal verzi Elektro. "Z ní mi utkvěl v paměti především elektromotor s jednou cívkou a rotačním přerušovačem. Když jsem později studoval točivé stroje, tak jsem si uvědomil, jak byla ta hračka dokonalá," konstatuje Dědek.

Merkur pro každého!

I po letech nedá na Merkur dopustit a navrhuje ministerstvu průmyslu, aby prosadilo jednoduchý recept na zvýšení technické vzdělanosti národa. Stačilo by, kdyby každý chlapec ve věku sedmi let dostal sadu Merkuru. Česká republika totiž zoufale potřebuje schopné a tvůrčí techniky. Jinak si v budoucnu neudrží postavení průmyslově vyspělé země, což podle jabloneckého podnikatele povede ke zvýšení nezaměstnanosti a k celkovému propadu.

"Skoro všichni kluci v Česku tříbili své první technické dovednosti právě se stavebnicí Merkur," potvrzuje Vladimír Mařík, vedoucí katedry kybernetiky na Fakultě elektrotechnické ČVUT.

FOTOGALERIE:

 


Týdeník Ekonom - č. 51-52/2012, obálkaJak se na výuku techniky pomocí Merkuru dívají velké firmy?
V čem se liší současná stavebnice Merkur od dřívějších verzí?
Co všechno lze pomocí stavebnice postavit?

 

VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, JEHOŽ SPECIÁLNÍ DVOJČÍSLO VYŠLO VE ČTVRTEK 20. PROSINCE.

banner 2

Související