Cestování letadlem je pro zaměstnané podnikatele otázkou úspory času, bezpečnosti a pohodlí i společenské prestiže. Ani v Česku si nejbohatší byznysmeni nevystačí s využíváním běžných aerolinek, a pořizují si vlastní soukromé letouny nebo vrtulníky.

Tryskáč si lze pronajmout u renomované velké letecké společnosti jako Lufthansa či americká Delta Airlines. Existují ale i další, finančně přijatelnější možnosti: koupit si podíl na letadle nebo si prostřednictvím internetu jeho část pronajmout.

Největším trhem pro soukromá letadla jsou Spojené státy, zde je v současnosti registrováno kolem 224 tisíc strojů. Mezi známé osobnosti, které mají vlastní letadlo, patří například herci John Travolta či Harrison Ford. Ti svá letadla dokonce i pilotují.

Počet majitelů privátních letounů v Česku odhaduje Jindřich Ploch, vedoucí katedry letecké dopravy na pražské Vysoké škole obchodní, na několik desítek. Například zřejmě nejznámější český miliardář Petr Kellner z PPF vlastní dva private jety Gulfstream G550 v hodnotě asi 1,2 miliardy korun.

Pořízení soukromého letadla je záležitostí několika stovek milionů korun. Největší zájem je o vrtulová rodinná letadla značky Cirrus a v kategorii business letadel o švýcarské turbovrtulové letouny Pilatus. Podstatně levnější jsou privátní vrtulníky. Nejsou totiž tolik náročné z hlediska pilotování, údržby a parkování. Jejich cena se pohybuje od jednoho milionu korun výše.


Týdeník Ekonom - č. 49/2012Jak funguje provoz soukromého letadla?
Jak si lze pronajmout soukromý tryskáč přes internet?
Které firmy mají vlastní letadlovou flotilu?


VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 6. PROSINCE.

banner 2

Související