Cestování letadlem je pro zaměstnané podnikatele otázkou úspory času, bezpečnosti a pohodlí i společenské prestiže. Ani v Česku si nejbohatší byznysmeni nevystačí s využíváním běžných aerolinek, a pořizují si vlastní soukromé letouny nebo vrtulníky.
Tryskáč si lze pronajmout u renomované velké letecké společnosti jako Lufthansa či americká Delta Airlines. Existují ale i další, finančně přijatelnější možnosti: koupit si podíl na letadle nebo si prostřednictvím internetu jeho část pronajmout.
Největším trhem pro soukromá letadla jsou Spojené státy, zde je v současnosti registrováno kolem 224 tisíc strojů. Mezi známé osobnosti, které mají vlastní letadlo, patří například herci John Travolta či Harrison Ford. Ti svá letadla dokonce i pilotují.
Počet majitelů privátních letounů v Česku odhaduje Jindřich Ploch, vedoucí katedry letecké dopravy na pražské Vysoké škole obchodní, na několik desítek. Například zřejmě nejznámější český miliardář Petr Kellner z PPF vlastní dva private jety Gulfstream G550 v hodnotě asi 1,2 miliardy korun.
Pořízení soukromého letadla je záležitostí několika stovek milionů korun. Největší zájem je o vrtulová rodinná letadla značky Cirrus a v kategorii business letadel o švýcarské turbovrtulové letouny Pilatus. Podstatně levnější jsou privátní vrtulníky. Nejsou totiž tolik náročné z hlediska pilotování, údržby a parkování. Jejich cena se pohybuje od jednoho milionu korun výše.
Jak funguje provoz soukromého letadla?
Jak si lze pronajmout soukromý tryskáč přes internet?
Které firmy mají vlastní letadlovou flotilu?
VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 6. PROSINCE.