Majitelé českých dluhopisů zažívají slastné chvíle. Všeho do času... Obligace mají tu nepříjemnou vlastnost, že na rozdíl od akcií nemohou růst do nebe. Výnosy českého dluhu se splatností do pěti let již mají nulu před desetinnou čárkou. I když se k ní mohou přiblížit ještě více, ani tak už technicky nebudou moci přinést výnosy, na které si jejich držitelé letos a v předcházejících letech zvykli. Naopak, pokud se domácí ekonomika zmátoří, prostor k růstu výnosů a tedy i poklesu cen bondů je obrovský. Moje doporučení proto zní: minimálně z krátkodobého pohledu domácí dluhopisy nebrat, leda že by vám je s několikanásobným výnosem pod stromeček nadělil ve formě spořicích státních dluhopisů Ježíšek v podobě ministerstva financí.

Zafixujte si hypotéku. Období nízkých úrokových sazeb může být příjemnější v roli dlužníka než věřitele. Zatímco majitelé českých státních dluhopisů se v příštím roce z úroků rozhodně neobléknou, hypoteční dlužníci mohou výrazně ušetřit na pravidelných splátkách. Stačí si uvědomit, že zejména na počátku splácení tvoří úroky většinu celé splátky. Pokles úroků ji tak může výrazně snížit. A nezapomeňte, že od roku 2015 se pravděpodobně sníží strop pro započitatelnost úroků proti příjmům ze současných 300 tisíc korun na 80 tisíc korun.

Eura na hory vyměňte co nejdříve. ČNB už neví kudy kam. Referenční úrokové sazby jsou už technicky na nule a žádná esa v rukávu, jak pomoci rozhýbat českou ekonomiku, nemá. Může se však pokusit prodejem korun za ostatní měny korunu oslabit a zlevnit tak české zboží a služby pro zahraniční kupce. Historie napovídá, že efekty devizových intervencí mají většinou jepičí život, pokud však plánujete nákladnější zimní dovolenou, bude jistější koupit si svá eura možná už nyní.

Lukáš Vácha
obchodní ředitel Conseq Investment Management

Související