Český finanční trh čeká od ledna jedna z nejvýznamnějších událostí za několik posledních let. Od prvního ledna se na něm objeví hned několik desítek nových penzijních fondů, které se zapojí do nového, druhého pilíře důchodového systému.

Doslova "hon na klienty" zahájí v nejbližších týdnech, a bude skutečně intenzivní. Ve hře je až do poloviny roku 2013 (poté mohou vstoupit už jen lidé mladší 35 let) mnoho - teoreticky celá ekonomicky aktivní populace Česka, tedy více než 4,8 milionu lidí.

Češi jsou věrní

Pro fondy je to jedinečná příležitost, jak získat dlouhodobě spořící klienty, jejichž hromadící se úspory mohou v bilancích fondů zůstat i desítky let. Jak ukazují zkušenosti z minulosti, Češi jsou totiž svým penzijním fondům věrní. Je tedy pravděpodobné, že klienty ulovené konkurencí bude pro finanční skupiny v budoucnu velmi těžké přetáhnout.

Kolik lidí se nakonec skutečně stane celoživotními klienty nových penzijních společností, nicméně zůstává nejasné. Vzhledem k dlouhým průtahům a nejistotě, zda reforma vůbec proběhne, v očích mnoha lidí novinky v penzích ztratily na důvěryhodnosti.


 

 

 

Týdeník Ekonom - č. 46/2012

Hrozí znárodnění penzijních fondů? Jaké fondy nejlépe zhodnotí vaše peníze?
Přehled těch nejvýznamnějších působících na českém trhu NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 15. LISTOPADU.
Přináší mimo jiné i šeststránkového průvodce důchodovou reformou.

banner 2

Související