Češi jsou konzervativní a do investování do akcií se v druhém pilíři nepohrnou. Podle generálního ředitele Penzijního fondu České pojišťovny Tomáše Matouška je to ale chyba. I když akcie mohou krátkodobě výrazně klesat, při dlouhodobém investování jako v případě důchodového spoření je trend rostoucí.

Mnoho lidí si stěžuje, že o důchodové reformě nemá dostatek informací. Co má tedy zájemce o vstup do druhého pilíře po prvním lednu podniknout?

Myslím si, že informací je dostatek. Problém je spíše v tom, že Češi nechávají všechno na poslední chvíli a příliš se o reformu nezajímají. Nicméně na začátku příštího roku bude každý člověk ze strany penzijních fondů nějakou formou kontaktován, dokonce si myslím, že i vícekrát. Aktivita penzijních společností bude tak velká, že informace se k lidem rozhodně dostanou.

Pravidla pro jednotlivé penzijní společnosti jsou v zákoně poměrně striktně definovaná a nabízí se otázka, v čem se budou lišit?

Společnosti zatím detaily svých plánů nezveřejňují, protože tyto rozdíly budou předmětem konkurenčního boje. Čili i já bych logicky nerad už nyní prozrazoval, co konkrétně chystáme my. Je pravda, že základní principy - tedy že bude existovat paleta fondů, které se budou lišit investiční strategií - budou stejné. Každá společnost je pak rozvine do dalších modifikací. Ale zatím to každý drží pod pokličkou.

Hovořil jste o investičních strategiích. Dělali jste si průzkum, o jaké bude v Česku největší zájem?

Češi jsou poměrně konzervativní. Největší zájem očekáváme u vyvážených fondů. Nicméně já bych doporučoval větší odvahu. Když se podíváte na dlouhodobý vývoj, tak akcie vydělávají více než dluhopisy. Čili pokud je člověk mladý, měl by být odvážnější a investovat do akcií. Ty jsou totiž navíc výbornou ochranou před inflací.

Jak zájem lidí o druhý pilíř podle vás ovlivní prohlášení opozičních politiků, že po vyhraných volbách reformu zruší, případně naspořené peníze "znárodní"? Navíc když se podobné věci odehrály v nedalekém Maďarsku?

To jsou taková zjednodušená srovnání, nemůžeme náš systém srovnávat s maďarským. U nás budou vyvedena do soukromého pilíře pouze tři procenta příjmů, což je daleko méně než v Maďarsku, takže pro průběžný systém a státní rozpočet je to daleko únosnější, výpadek bude menší než v Maďarsku. Nebude tedy ani tak velkým lákadlem do systému sahat. Navíc bych neřešil politické proklamace. Rétorika některých politiků možná znárodnění nasvědčuje, ale člověk musí rozlišit momentální politické boje a pak skutečnou realitu. Ta bývá hodně vzdálená slibům politiků.


Týdeník Ekonom - č. 46/2012Jaké penzijní fondy nejlépe zhodnotí vaše peníze?
Přehled těch nejvýznamnějších působících na českém trhu NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 15. LISTOPADU.
Přináší mimo jiné i šeststránkového průvodce důchodovou reformou.

banner 2

Jaké fondy nejlépe zhodnotí vaše peníze?
Související