Čínské dělníky a zaměstnance jsem vždy vnímal jako skromné a pracovité lidi s vysokou morálkou. S velkým nasazením byli ochotni dělat 12 hodin denně. Nikdy neměli problém s kázní a kromě novoročních svátků vlastně ani nechtěli žádné pracovní volno. V průmyslových oblastech bydleli v ubytovnách přímo ve výrobních závodech, a to ve spartánských podmínkách. To byl a stále ještě je základ neuvěřitelně levných výrobních nákladů v Číně.

Nová generace mladých lidí je podstatně lépe vzdělána, má mnohem vyšší nároky a nehodlá kráčet ve stopách svých rodičů. Firmy v Číně se začínají potýkat s tím, že pro zaměstnance přestává být práce středem jejich života. Mladí chtějí volný čas, chtějí se bavit a jejich pracovní morálka je podstatně nižší než v případě jejich rodičů.

Samotní Číňané začali používat oficiální termín "post 85". Tím starší čínská generace označuje problematické mladé lidi, kteří chtějí žít obrazně řečeno tak, jak vidí v televizi. Neoficiálně jim říkají "jahody" - nic nevydrží. Osobně si myslím, že je to začátek konce neuvěřitelně levné výroby v Číně. Mnohé firmy, které přesunuly své provozy do země zaslíbené, budou asi v blízké budoucnosti muset řešit vážný problém.

Jsem rád, že si naše firma ponechala vlastní výrobní základnu v Čechách. Ačkoli jsme v minulosti museli část produkce přenést do Číny, podařilo se nám udržet si dobře vybavenou výrobní linku v domovském Jablonci nad Nisou. Neztratili jsme kontinuitu a hlavně jsme nezapomněli klíčové dovednosti. Kromě našich vlastních zakázek do našeho výrobního závodu přichází stále více externích zájemců z celé Evropy a chtějí u nás realizovat své produkty. Paradoxem je, že se v poslední době objevilo i několik zájemců z Číny. Kdyby mi někdo před pěti lety řekl, že čínští podnikatelé budou zadávat výrobu do České republiky, tak bych se mu vysmál. Dnes se to stává realitou.

Dalibor Dědek
ředitel holdingu Jablotron

Související