Loni v březnu začali Syřané demonstrovat po vzoru dalších arabských zemí proti své vládě a jejich revolta následně dostala podobu krvavé války. Zatímco v jiných arabských zemích přineslo takzvané arabské jaro pád letitých režimů, v Sýrii po stovkách přibývají mrtví. Dnes už má občanská válka více než 30 tisíc obětí - vojáků, povstalců, ale hlavně civilistů. A trpí i okolní země.
"Obchod se Sýrií se zastavil," prohlásil ještě během léta po zmíněném pohraničním incidentu Mehmet Aslan, šéf hospodářské komory v turecké pohraniční provincii Gaziantep. Boje syrské vlády a rebelů o hraniční přechody a nakonec i uzavření těchto tras má podle tureckého tisku zdrcující dopady.
Nešlo jen o obrovský objem dosavadních tureckých vývozů do Sýrie. Jak napsal turecký deník Milliyet, také 90 procent tureckého exportu do Jordánska, Saúdské Arábie, Kataru a Spojených arabských emirátů vedlo přes syrské území.
Turecko ale není jediná země, která kvůli konfliktu v Sýrii trpí. Pro Libanon je Sýrie dokonce jedinou možností, jak po zemi dopravit zboží do jiných koutů regionu - jižní hranice s Izraelem je pochopitelně kvůli válečnému stavu uzavřená.
Jak narušuje válka v Sýrii ekonomickou stabilitu regionu? Doplatí na ni negativně i české firmy?
Ptali jste se Břetislava Turečka, blízkovýchodního zpravodaje Českého rozhlasu. Na dotazy čtenářů serveru Ekonom.cz odpovídal v pondělí 5. listopadu od 14.00 do 15.00.