Elon Musk je pokládán za jednoho z nejkreativnějších a nejúspěšnějších amerických podnikatelů, vynálezců a konstruktérů. Ale ani jemu se nevyhýbají potíže. V minulých měsících se v jeho kalifornské automobilce Tesla Motors, která vyrábí průkopnické elektromobily, začala o čtyři až pět týdnů zdržovat plánovaná výroba. Vyskytly se nedostatky v kvalitě sedanů žádaného Modelu S, a to i přes sofistikovaný kontrolní systém podniku a osobní prověření každého vyrobeného vozu přímo Muskem.

Snížený odbyt vozů, za něž tisíce zájemců již předem zaplatily zálohu, způsobil Muskovu podniku problémy s cash flow. Jen za letošní první pololetí poklesla provozní hotovost Tesla Motors o 111 milionů dolarů. Přitom automobilka na zálohách od zákazníků nashromáždila 133,4 milionu dolarů. Někteří analytici poukázali na to, že automobilka začíná ukazovat trhliny. Jeden expert dokonce nazval Elona Muska manažerským diletantem.

Kdo rychle dává, dvakrát dává

Musk, původem z Jižní Afriky, má ovšem jako konstruktér a podnikatel tak dobrou pověst, že americké ministerstvo energetiky přispěchalo s výhodnou půjčkou 465 milionů dolarů, aby zmírnilo finanční tlaky na Tesla Motors. Ostatně, podpora ekologických podniků se stala i součástí nynější zostřené prezidentské kampaně ve Spojených státech. Republikánský kandidát Mitt Romney kritizoval vládu Baracka Obamy, že svojí štědrou pomocí těmto "zeleným" podnikům neodpovědně mrhá prostředky daňových poplatníků. Elonu Muskovi přitom věří například i vláda státu Kalifornie, která mu poskytla grant 10 milionů dolarů.

Týdeník Ekonom - č. 43/2012V týdenním rozvrhu Elona Muska hraje ale Tesla jen polovinu času. Druhá část patří jeho další firmě Space Exploration Technologies, známé pod zkratkou SpaceX, kde není Musk jen šéfem, ale i šéfkonstruktérem. Projekt raket Falcon a vesmírné lodi Dragon, který společnost SpaceX připravila, byl tak vynikající, že americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) s ní uzavřel kontrakt ve výši 1,6 miliardy dolarů na 12 letů rakety Falcon9 a lodi Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici. Letos v květnu se s velkým zdarem uskutečnil první let lodi Dragon, která nahradila zrušené raketoplány.


 

VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 25. ŘÍJNA.

 banner 2

Související