Cílevědomá a agresivní australská podnikatelka Gina Rinehartová neví, který problém řešit dříve. V posledních týdnech musí tato majitelka výnosné důlní společnosti čelit několika nepříjemným konfliktům a sporům. Dokonce ji zažalovaly tři z jejích čtyř dětí. Požadují, aby mohly disponovat miliony z rodinného svěřeneckého fondu.

Tato rodinná pře přichází ve chvíli, kdy jejímu podniku Hancock Prospecting citelně klesají tržby, protože hlavní odběratel jeho železné rudy a elektrárenského uhlí, Čína, omezuje kvůli hospodářskému poklesu dovoz. "Boomu je konec," postěžovala si Rinehartová.

A kdyby jen to. Levicová australská vláda premiérky Julie Gillardové totiž letos výrazně zvýšila daně ze zisků důlního odvětví a z emisí oxidu uhličitého. Chce tak zalátat státní rozpočet, který je už čtvrtým rokem v deficitu.

Konec těžby v Austrálii?

Gina Rinehartová na to rozezleně reagovala prohlášením, že zvýšené daně a rostoucí odbytová rizika mohou přimět důlní podniky, aby zrušily těžbu železné rudy v Austrálii. "Nové daně zvyšují riziko, že se hospodářský růst země zbrzdí," řekla. A připomněla, že to bylo právě důlní odvětví, které uchránilo Austrálii před světovou hospodářskou krizí.

Upozornila, že se rozvíjí konkurenční důlní průmysl v západní Africe, kde jsou náklady nesrovnatelně nižší než v Austrálii. "Naše země přestává být konkurenceschopná, protože má příliš vysoké daně, vysoké mzdy a nadměrnou regulaci," zdůraznila.

A řešení? Rinehartová navrhuje srazit daně, utnout byrokracii, uvolnit ekologické předpisy a snížit minimální mzdu. Tedy kroky, k nimž australská labouristická vláda zřejmě nikdy nesáhne.


VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 18. ŘÍJNA.

banner 2

 

VÍCE SE

Související