Týdeník Ekonom postupně zpovídá prezidentské kandidáty.
Již vyšly rozhovory s Milošem Zemanem (Ekonom č. 18/2012), Karlem Schwarzenbergem (Ekonom č. 26-27/2012) a Janem Fischerem (Ekonom č. 36/2012).
Vzdělání:
V roce 1968 v Praze absolvoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy.
Kariéra:
Po studiích nastoupil do liberecké nemocnice, kde se v roce 1991 stal primářem rentgenologického oddělení.
Ve stejném roce vstoupil do ODS a pohyboval se pak v komunální politice. O čtyři roky později byl poprvé zvolen za Liberec senátorem. V letech 2004 až 2010 stál v čele senátu, nyní je jeho prvním místopředsedou.
Dvakrát výrazně zasáhl do fungování ODS: v roce 2002 vyzval k odchodu z předsednické funkce Václava Klause a v roce 2010 Mirka Topolánka. V obou případech se tomu tak i stalo.
Soukromí:
Je podruhé ženatý, jeho manželka Radmila je zdravotní sestrou. Z prvního manželství má dvě dcery. Mezi jeho koníčky patří sport a turistika.
Zkušeností ze sportu si cení i ve vysoké politice. "Kolektivní hry vás naučí přijmout fakt, že občas musíte spoléhat jeden na druhého. Tedy týmové práci. Zároveň platí, že na hřišti musí být jen jeden kapitán, který táhne manšaft," tvrdí Sobotka.
V souvislosti se svojí prezidentskou kandidaturou připomíná, že kapitánem často chtěl být a také jím byl. "Současně jsem se věnoval lyžování, vysokohorské turistice a trochu šplhání po skalách. To je zase trénink pro to, abyste věřil sám sobě," připomíná politik.
Václav Havel byl prezidentem revolucionářem, Václav Klaus prezidentem reformátorem. Jakým byste byl vy?
V rámci rozbouřené atmosféry, která je v České republice, Evropě a vlastně na celém světě, bych chtěl být prezidentem, který společnost zklidní a stane se určitým svorníkem v té někdy opravdové a někdy uměle vyvolávané blbé náladě.
Nemrzí vás, že Klaus, zakladatel ODS, nyní podporuje jiné prezidentské kandidáty než kandidáta ODS? Pány Zemana či Jakla.
To je svaté právo pana prezidenta. On se ale s ODS rozešel s poměrně hlasitým bouchnutím dveří, a tak jsem ani nepředpokládal, že by teď vyslovil podporu jejímu kandidátovi. Faktem je, že ODS skutečně byla jeho dítě, a tak mě některé jeho kroky skutečně překvapily, pochopitelně negativně.
Prezident pracuje i se symboly. Vyznamenal byste bratry Mašíny, kteří se kdysi prostříleli na Západ a zabili přitom řadu lidí?
Mám úctu k jejich činům, ale navzdory tomu, co jejich skupina vykonala, bych jim státní vyznamenání neudělil. Vyznamenání udělované hlavou státu má občany spojovat a s názorem na jejich činy je to u veřejnosti tak 50 na 50.
Co když budete muset jmenovat vládu s podporou komunistů?
Pokud by hrozila varianta vlády s podporou komunistů, svolal bych demokratické politiky a hledal řešení na základě jejich spolupráce. Myslím, že by se nějaký konsenzus našel. A pokud ne, tak bych vládu s komunisty stejně nejmenoval.
Tu by mohl jmenovat šéf sněmovny, pokud by v ní levice získala většinu.
To bych abdikoval.
Jdete do boje o Hrad s tím, že pak možná odstoupíte?
Ústava mluví při jmenování vlády o třech možnostech - dvakrát premiéra jmenuje prezident, potřetí předseda poslanecké sněmovny. Pokud by mi první pokus nevyšel, před druhým bych opět povolal demokratické politiky k rozhovorům. Jestli by ale po 24 letech opravdu hrozil návrat komunistů k moci, tak je abdikace namístě.
Platilo by to i v případě menšinové vlády ČSSD s podporou komunistů?
Mluvme na rovinu: to je přece úplně jedno.
Co si Přemysl Sobotka myslí o sociálním státu? Jak by bojoval s korupcí? Proč dnes vládne blbá nálada?
POKRAČOVÁNÍ ROZHOVORU NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 11. ŘÍJNA.