- Pokud jste majiteli akcií německých bank a nárůst minulých týdnů vás ukonejšil, že máte již to nejhorší za sebou, a trochu zklidnil váš tep, poslední výroky německého exministra financí o nutnosti oddělení komerčního a investičního bankovnictví jej zase mohou zvýšit. Zděšení z tohoto nápadu nebylo malé a například v Deutsche Bank hovoří o silném ohrožení jejich obchodního modelu. Akcie na to zatím nijak dramaticky nereagují. Ovšem vzhledem k tomu, že exministr financí Peer Steinbrück se zřejmě rozhodl na inovaci bankovního sektoru získat dodatečné volební hlasy, obávám se, že dobrým nápadům není konec. Proto bych se přikláněl k vybrání aktuálních zisků.

- Zlato atakuje svá letošní maxima a jde tak ruku v ruce s výprodejem dolarů na měnových trzích, který přišel v reakci na dvě zásadní oznámení - jednak americké centrální banky o dalším kvantitativním uvolňování, jednak evropské centrální banky o plánu na odkup dluhopisů zemí na periferii eurozóny. Není divu, že zlato, považované za základního udržitele hodnoty, reagovalo prudkým nárůstem. Historické maximum 1900 dolarů za troyskou unci z loňského září není také vůbec daleko. Pokud vydrží současná chuť centrálních bank k utrácení, pak se můžeme dočkat již tolikrát predikované hranice dvou tisíc dolarů za troyskou unci. Podobně jako zlato na vlnu měnového uvolňování reagovala i většina dalších komodit.

- Počet nezaměstnaných ve Francii dosahuje rekordních tří milionů lidí. Investory zneklidňuje zavírání továren. Co s tím? Ministr práce Michel Sapin se netají tím, že uvolnění současných velmi přísných pracovněprávních francouzských předpisů je nutné. Začal tím, že pružnost či flexibilitu trhu práce nahradil termínem hladkost. Uvidíme, jestli s tímto sametovým přístupem uspěje u odborářů.

Petr Břicháč
ředitel oddělení Securities Trading LBBW Bank

Související