Státní dluhopisy bývaly investiční jistotou. Kdo koupil dlouhodobé dluhopisy před dvěma třemi lety, velmi slušně vydělal. Jenže co platilo včera, neplatí dnes. Za současných podmínek jsou vhodné leda pro finanční sebevrahy. Proč?

Dluhopis ČR splatný v roce 2036 má výnos do splatnosti kolem 3 procent p. a., desetiletý mírně nad 2 procenta p. a. Držet takový dluhopis do splatnosti a doufat, že průměrná inflace v příštích 10 letech nebude vyšší než 2 procenta, chce značnou dávku optimismu.

Jaké jsou alternativy? Pro toho, kdo chce za každou cenu garance, je rada celkem prostá - spořicí účet. Kdo nějaké to riziko snese, může volit firemní dluhopisy. Soukromý sektor je navzdory pěti krizovým letům až překvapivě zdravý - firmy v USA i Evropě se na rozdíl od vlád naučily šetřit a také posílily poměr vlastního kapitálu k cizímu.

Investoři samozřejmě nejsou slepí, takže po firemních dluhopisech v poslední době stoupá poptávka, výnosy klesají a šanci na vyšší zisk je nutné hledat u firem s nižším ratingem. Je proto velmi důležité důkladně vyhodnotit finanční sílu firmy a především investici diverzifikovat.

Řešení přes podílové fondy

V praxi to lze provést přes podílové fondy; několik jich je k dispozici i se zajištěním na české koruny. Ty menší mají v portfoliu desítky jmen, velké fondy globálních správců stovky. S nabídkou dluhopisů v poslední době přišla i řada českých firem - kromě silných a známých finančních skupin jde někdy i o poněkud kuriózní záležitosti.

Například jedna brněnská realitní kancelář vydala dluhopisy s výnosem 7 procent p. a. v objemu několika desítek milionů korun. Vzhledem k tomu, že firma má základní kapitál 2 miliony korun a zisk v řádu stovek tisíc, ani sedmiprocentní výnos zjevně nekompenzuje riziko. Když vynecháme podobné rizikové emitenty, kvalitních korunových korporátních dluhopisů je pořád málo, trh je navíc velmi nelikvidní. Jedinou praktickou alternativou jsou tedy právě podílové fondy.

Výnosy státních a firemních dluhopisů

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aleš Tůma
analytik, Partners Financial Services

Kvalitních korunových korporátních dluhopisů je málo.

Související