Petr Pavlík (41)

Vzdělání:
Je absolventem Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně.

Kariéra:
Od roku 1994 působil deset let ve společnosti Procter and Gamble, naposledy jako country manažer pro Česko. Poté pracoval pro firmu Booth Healthcare i v londýnské centrále společnosti Reckitt Benckiser.
Od roku 2009 je generálním ředitelem Stocku Plzeň.

Soukromí:
Je ženatý, má dvě děti. Rád hraje hokej, lední i in-line.

Zvýšení spotřební daně na lihoviny jen povzbudilo podvodníky, jimž se o to více vyplácí byznys s nelegálním alkoholem - je přesvědčen Petr Pavlík, generální ředitel plzeňského Stocku a zároveň prezident Unie výrobců a dovozců lihovin.

Aféra, kdy kvůli jedovatému metanolu v Česku umírají lidé, podle něho může pomoci alespoň do budoucna poměry zlepšit. A dařit by se proto mohlo lépe i značkovým likérkám. Ovšem samotný Stock - přes pokles celého trhu - přitom roste už dnes. A například i tento měsíc uvádí na trh další alkoholickou novinku.

Jaký dopad bude mít metanolová kauza na celý český trh s lihovinami?

Bude to mít dopad ve dvou rovinách. Očekávám, že v nejbližší době se trh propadne. Jednak kvůli dočasné prohibici, jednak kvůli určitým obavám spotřebitelů, což je vývoj, který v obdobných situacích nastává i u jiných potravin.

Na druhou stranu se však domnívám, že z trochu dlouhodobějšího pohledu nakonec dojde k většímu příklonu spotřebitelů ke značkovým výrobkům, protože budou hledat jistotu kvality. Negativní dopad tak bude snad jen krátkodobý. A doufám, že to také pomůže k vytlačení černého trhu z České republiky.

Co tragédii způsobilo?

Černý trh s alkoholem tady existuje víceméně od začátku 90. let, a měl být zlikvidovaný nebo výrazně eliminovaný už daleko dříve. Současná situace je sice způsobena použitím metylalkoholu, ale problém není v samotném metylalkoholu. Ten se tady přece běžně používá pro výrobu různých dalších surovin. Problém je právě ten černý trh. Existuje tu celý velký systém výroby a distribuce nelegálního alkoholu, a protože ten systém nepodléhá kontrole, mohl se do něj dostat i metylalkohol.

Šlo tedy o jakýsi "úlet" podvodníků v rámci nelegálního byznysu, kteří nepochybně nechtěli způsobit takové dopuštění, a tím na sebe de facto nechtěně upozornit?

Určitě to tak může být. Nikdo z mých kolegů v oboru takovou aféru nepamatuje.

Týdeník Ekonom - č. 38/2012Před časem se ovšem mluvilo o tom, že nelegální trh s alkoholem v Česku se docela výrazně pročistil. Kdy k tomu došlo a proč?

K poklesu došlo hlavně díky posílení činnosti celní správy a zavedení celních pásek - kolkování - od roku 2004. To byly hlavní pilíře toho, že se černý trh přece jen dostal do jistého útlumu.

 


 

VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 20. ZÁŘÍ.

banner 2

Související