Může k tak rozsáhlému patentovému sporu, jako byl soud mezi Applem a Samsungem, dojít také v Česku? V porovnání s rekordní pokutou udělenou za oceánem vypadá český trh s patenty jako miniaturní rybníček.
Zájem domácích firem nebo jednotlivců o registrování patentu je spíše sporadický. Za posledních deset let se počet přihlášek uznaných Úřadem průmyslového vlastnictví sice zvýšil třikrát na loňských 5035 patentů, ale pouze zlomek z nich patří domácím přihlašovatelům. „Čeští podnikatelé oblast ochrany duševního vlastnictví tragicky podceňují,“ říká Karel Čermák mladší z advokátní kanceláře Čermák a spol., která se na tuto oblast práva specializuje.
Zároveň prý pozoruje velké rozdíly v přístupu českých a zahraničních klientů. „Zatímco zahraniční společnosti mají specializovaná oddělení a politiku na správu svých duševních práv, u českých firem jsou většinou vedeny společně se zcela nesourodým PR nebo marketingem,“ dodává advokát.
Najdou se však i výjimky. Například firma Linet vyrábějící zdravotnická lůžka investuje do správy svého patentového „bohatství“ miliony korun ročně. Díky tomu se jim již podařilo zabránit prodeji tří typů lůžek, které kopírovaly vzhled jejich produktu.
„Sporů není zatím tolik, aktuálně vedeme jeden ve Španělsku a druhý v Česku, ale v souvislosti s naší další expanzí v posledních letech očekáváme nárůst konfliktů,“ předpokládá manažer pro inovace společnosti Michal Jordán.
Jak mohou firmy chránit své vynálezy? Budou v budoucnu dál eskalovat patentové války?
Ptali jste se Josefa Kratochvíla, předsedy Úřadu průmyslového vlastnictví. Na dotazy čtenářů serveru Ekonom.cz odpovídal v pátek 31. srpna.