Může k tak rozsáhlému patentovému sporu, jako byl soud mezi Applem a Samsungem, dojít také v Česku? V porovnání s rekordní pokutou udělenou za oceánem vypadá český trh s patenty jako miniaturní rybníček.

Zájem domácích firem nebo jednotlivců o registrování patentu je spíše sporadický. Za posledních deset let se počet přihlášek uznaných Úřadem průmyslového vlastnictví sice zvýšil třikrát na loňských 5035 patentů, ale pouze zlomek z nich patří domácím přihlašovatelům. „Čeští podnikatelé oblast ochrany duševního vlastnictví tragicky podceňují,“ říká Karel Čermák mladší z advokátní kanceláře Čermák a spol., která se na tuto oblast práva specializuje.

Zároveň prý pozoruje velké rozdíly v přístupu českých a zahraničních klientů. „Zatímco zahraniční společnosti mají specializovaná oddělení a politiku na správu svých duševních práv, u českých firem jsou většinou vedeny společně se zcela nesourodým PR nebo marketingem,“ dodává advokát.

Najdou se však i výjimky. Například firma Linet vyrábějící zdravotnická lůžka investuje do správy svého patentového „bohatství“ miliony korun ročně. Díky tomu se jim již podařilo zabránit prodeji tří typů lůžek, které kopírovaly vzhled jejich produktu.

„Sporů není zatím tolik, aktuálně vedeme jeden ve Španělsku a druhý v Česku, ale v souvislosti s naší další expanzí v posledních letech očekáváme nárůst konfliktů,“ předpokládá manažer pro inovace společnosti Michal Jordán.


Josef Kratochvíl, předseda Úřadu průmyslového vlastnictví.Jak mohou firmy chránit své vynálezy? Budou v budoucnu dál eskalovat patentové války?

Ptali jste se Josefa Kratochvíla, předsedy Úřadu průmyslového vlastnictví. Na dotazy čtenářů serveru Ekonom.cz odpovídal v pátek 31. srpna.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
jana
Dobrý den, co všechno si lze dneska patentovat? Děkuji. JL.
Dobrý den, Patentovat lze vynálezy ze všech oblastí techniky. Musí jít o technická řešení světově nová, která jsou výsledkem vynálezecké činnosti a jsou průmyslově využitelná. Podrobnosti lze najít například na : www.upv.cz
J.Kratochvíl
Michal Synek
1) Bude mít rozhodnutí soudu ve sporu Apple X Samsung nějaký dopad i na český trh? 2) Jak je ošetřeno, pokud někdo poruší nějaký patent a vyrobí podle toho příslušnou věc, a soud následně zakáže takovou praxi - může přikázat i zničení nelegální kopie? (Tedy v tomto případě milionů telefonů?)
1) Mohlo by mít v případě, že by na našem území některá patentová práva firmy Apple, platí-li zde ovšem některá z nich, firma Samsung porušovala, a byly podniknuty příslušné právní kroky. 2) Náš právní řád takovou sankci zná, nicméně závisí na uvážení soudu, da by byla použita.
J.Kratochvíl
anonym
Patenty jsou jenom brzdou veškerého porkroku" Kdyby se to všechno uvolnilo a otevřelo, jako to bylo dřív, tak by to bylo lepší. Zákazník by přeci měl být ten, kdo rozhoduje o tom, co si koupí a co tedy přežije a co nikoli!!?
Ano, takové názory se čas od času vyskytují. Nesporné je, že patent představuje sice teritoriálně a časově omezený, ale přesto monopol. Málokdo si však uvědomuje, že získání takového monopolu je podmíněno předchozím zpřístupněním špičkového technického řešení, do jehož vývoje bylo mnoho investováno, všem. To je největší "cena", kterou přihlašovatel musí za získání patentu "zaplatit". Předání veškerého "know-how" všem stávajícícm i potenciálním konkurentům, předání technického řešení, na základě kterého je možné přímo vyrábět, je skutečně cenou vysokou. Pokud by patentový systém nebyl, předávání špičkových technických znalostí by se značně zpomalilo, zkomplikovalo. Předání nejnovějších poznatků celému lidstvu umožňuje začít s vývojem vždy až na špičce poznání a vyvarovat se vymýšlení již dávno známého. Že by tedy patenty pokrok brzdily, je více než sporné.
J.Kratochvíl
Ing. Bílek
Dobrý den, pane předsedo, měl bych na vás následující otázku - kolik stojí jedna patentová ochrana pro technické řešení na území ČR? A je možné v rámci jednoho řešení přihlásit více dílčích prvků? Nebo je nutné pro každý podat zvlášť přihlášku? Děkuji.
Odpověď na Vaši otázku dává jednak zákon o správních poplatcích, více viz. www.upv.cz, kde sazby naleznete, jednak musíte přičíst náklady na zastoupení patentovým profesionálem, které lze zejména začínajícím vřele doporučit. V jedné přihlášce lze uplatnit jeden vynález, nebo jejich skupinu svázanou společnou vynálezeckou myšlenkou.
J.Kratochvíl
kux
je pravda že češi neumí moc podávat patenty a nemají ot o zájem?
Ano, bohužel. V poslední době registrujeme zvyšující sezájem o ochranu technických řešení v tuzemsku, snah o získání patentů v zahraničí je však stále málo.Český výzkum, vývoj a podnikatelé zřejmě dosud nenašli veškeré výhody, které by jim optimální využívání patentového systému mohlo přinést, a to ani přesto, že se jako Úřad velmi snažíme jim maximum informací zprostředkovat a přístup k patentování usnadnit. Náš systém snese srovnání s jakýmkoli vyspělým ve světě.
J.Kratochvíl
L. Hrbková
Dobrý den, opravdu je to tak, že Češi loni přihlásili rekordní počet patentů v historii? Čím si to vysvětlujete? Děkuji za odpověď. L. Hrbková
Ano, v posledních letech zaznamenáváme rostoucí počet přihlášek vynálezůa užitných vzorů domácích přihlašovatelů. Tento trend nás velmi těší, snad je i odrazem aktivit, které ke zvýšení povědomí o významu patentového systému v tuzemsku konáme. Snahy zavést alespoň základní výuku oboru do škol všech stupňů jsou jen jednou z nich...
J.Kratochvíl
anonym
Pokud jsem se dobre dival do vasi vyrocni zpravy, jen na udrzovacich poplatcich za patenty vas Urad loni inkasoval 100 milionu korun. To je docela pekna suma, co se s ni deje potom dal? Posilate nejak penize treba do statniho rozpoctu?
Předně si dovoluji poděkovat za Váš zájem o jednu z četných publikací Úřadu. Veškeré příjmy, které se nám podaří vybrat, putují přímo do státního rozpočtu, a o mnoho převyšují výdaje, které stát na činnost naší instituce vynakládá.
J.Kratochvíl
Karel
Myslíte, že patentová ochrana brání pokroku lidstva? Není už patentováno i slovo, tak aby jej nemohlo být volně použito?
Nyslím, že patentový systém, nikoli samozřejmě jeho součást, tedy přechodný monopol, pokrok lidstva stimuluje, výrazně mu napomáhá. Podmínkou udělení patentu je předchozí předání výsledků výzkumu a vývoje všem ostatním. Jak jinak by se s nimi mohli tak záhy jinak seznámit a na nich dál stavět ? Záhy říkám proto, že patentová přihláška se obvykle podává velmi dlouhou dobu, často i řadu let, před uvedením výrobku na trh, a řešení se zveřejňuje po 18 mesících po jejím podání.
J.Kratochvíl
Karel
Bilance patentové ochrany. Můžete prosím veřejnosti sdělit náklady státu na patentovou ochranu a přímé výnosy za posledních 10 let? Děkuji
Nejsem si jist zda otázku správně chápu, pokud by šlo o náklady státu na fungování Úřadu, jde o bilanci silně pozitivní, tedy výnosy pro stát byly mnohem větší než vynaložené náklady. Obecně se patentový systém používá zdaleka ne pouze k blokování konkurence, ale rovněž k získávání nemalých finančních prostředků. Jeho rozumné používání je pro jeho poučené uživatele velmi výnosné.Jinak by na světě nebylo ročně podáváno kolem jednoho milionu patentových přihlášek.
J.Kratochvíl
Petr
Mohu si patentovat nákupní košík eshopu u vašeho úřadu? Děkuji
Jelikož není zřejmé zda se jedná o unikátní technické řešení, nebo například obchodní metodu, nelze vyčerpávajícím způsobem odpovědět. Lze snad jen uvést, že v Evropě obchodní metody patentem chránit nelze.
J.Kratochvíl
Steve
Před rozhodnutím soudu v Kalifornii řekl soud v Jižní Koreji, že Samsung žádné patenty neporušil. Pak přišel verdikt amerického soudu a miliardová pokuta. Dneska prý soud v Tokiju zase řekl, že Samsung žádné patenty neporušil. Jak to tedy je? To jedno rozhodnutí neplatí prostě obecně?!
Patenty předně platí jen na určitém teritoriu. Není tedy automatické, že stejnými patenty byla pokryta tak různá teritoria. Rozdíly mohou být i v interpretaci patentových práv a způsoby jejich prosazování.
J.Kratochvíl
PetrII
Dobrý den, rád bych se zeptal jak je to s patentováním myšlenek. Na univerzitách leží spoustu patentů, které nemají ani náznak fyzického základu. Je to ideální způsob jak snadno přijít k RIV bodům a tím rovněž tyto body znehodnotit. Nemyslíte že by bylo vhodnější přihlásit myšlenku a dát vynálezci ochranou lhůtu např. rok, kdy musí vynález ukázat. Jako to bylo ve filmu s Járou Cimrmman a citátem: "Teď... Teď tu byl". Přijde mi to vcelku nelogické.... kdy věc zapatentované někým neschopným omezují schopného člověka ve fyzické realizaci danné věci.... děkuji za odpověd
Patentovat lze vynálezy, nová průmyslově využitelná technická řešení ze všech oblastí techniky. Patentovat pouhé myšlenky či nápady možné není.
J.Kratochvíl
tom
Dobrý den! Kdybych měl jako ředitel firmy nějaký vynález, který bych si chtěl nechat patentovat, za jak dlouho po odeslání přihlášky se mohu spolehnout na patentovou ochranu? Nebo je platná již v době odeslání přihlášky? Děkuji.
Podáním přihlášky si zajistíte tak zvané "právo přednosti", prioritu, de facto v praxi tu nejdůležitější věc ! Všem radíme, aby si i sami, nebo s využitím služeb profesionálů, před podáním přihlášky udělali rešerši, která jim předem odpoví na otázku, zda mají či nemají šanci pevnou patentovou chranu získat. Všichni rozumní uživatelé patentového systému tak samozřejmě postupují. Jsou to oni, kdo ví předem, zda ochrana se pravděpodobně získá či nikoli, a patentové úřady jim pouze jejich názor potvrdí či vyvrátí.
J.Kratochvíl
anonym
Pokud se nemýlím, váš Úřad zajišťuje i ochranné známky. Posuzujete nějak oprávněnost nárokovatele? Mám tím na mysli, pokud by třeba Apple neměl ochrannou známku na svůj iPhone, mohl bych si ji registrovat i já teď, i kdybych třeba prodával zeleninu a nic jako iPhone bych nevyráběl?
Ochranné známky se přihlašují vždy pro určité výrobky a služby a pro určité území. Pokud by například firma Apple neměla na nějakém registraci například označení iPhone, mohl byste teoreticky uspět. Do hry by pak ale nanejspíš vstoupila práva držitele nezapsaného označení v rámci námitkového řízení apod. Rozhodně nelze radit "všem známá" označení zkoušet pro své výrobky používat, či snad dokonce registrovat.
J.Kratochvíl
Roman Z
Maji ceske soudy dostatek zkusenosti a odborne zpusobilosti aby tyto pomerne komplikovane patentove spory mohly resit ? Muzete jmenovat priklad nejakeho zajimaveho patentoveho sporu v ceske republice ? dekuji, Roman Z
Agenda sporů v oblasti průmyslového vlastnictví je vČeské republice, podobně jako v řadě dalších států,soustředěna u jediného specializovaného soudu, což dává předpoklad zvyšující se kvality rozhodování i u složitých případů. Patentový soud na našem území ostatně vznikl již v roce 1919, nelze tedy říci, že bychom neměli v této oblasti tradici.
J.Kratochvíl
Petr
Co si myslíte o tvrzení. "Patenty jsou pouze ochranou spekulantů, bankéřů, akcionářů ke zvýšení výnosů. Lidstvo patentovou ochranou pouze trpí. Patentová ochrana brání šíření přirozeného rozvoje lidstva." Děkuji Vám
Ano, taková tvrzení se občas objevují. V tomto rozhovoru, viz. i některé předchozí dnešní otázky a odpovědi, též. Nejvíce se objevují v souvislosti s mediálně přitažlivými spory, jako je například spor Apple v. Samsung. Lze jen zopakovat, že předností patentového systému je zejména "povinné sdílení" výsledků výzkumu a vývoje, které jepodmínkou udělení patentu. Podívejte se například na www.espacenet.com , kde naleznete přibližně 70 milionů (!) technických řešení, u řady včetně výkresové dokumentace, z nichž jen nepatrný zlomek, cca 20 tisíc, je pro naše území blokováno. Všechna ostatní může každý volně na našem území použít, u patentově blokovaných se může ale také poučit, a na nich dál svůj výzkum a vývoj stavět.
J.Kratochvíl
Karel
Tvrdíte, že dochází k předávání znalostí u patentovaných znalostí. Můžete jmenovat případ, kdy majitel patentu dobrovolně předal znalosti ostatním? V době, kdy to ještě bylo technologicky zajímavé a nepřekonané? A naopak znáte případy, kdy patentová ochrana brání vývoji, rozvoji, implementaci i velmi obecně pojatých patentů?
Pokud někdo usiluje o získání patentu, musí s podáním přihlášky sdělit technické detaily svého řešení tak "do hloubky", že odborník z daného oboru by podle nich byl schopen technické řešení reprodukovat, výrobek vyrobit. Osmnáct měsíců po podání přihlášky patentový úřad celý obsah přihlášky zveřejní. Jinak by patent nikdy nebyl udělen. K předávání technických znalostí, know-how, tedy dochází ve v š e c h případech. Můžete si ověřit např. na www.espacent.com, popřípadě www.upv.cz , řešení tam naleznete, vyhledávání je snadné, zájemcům o hlubší poznání zdarma poskytujeme kursy jak v databázi optimálně hledat. Přihláška je obvykle podávána několik, často i mnoho, let před uvedením vyrobku na trh. Navíc platí, že v patentové databázi, která je zadarmo a snadno na webu dostupná (www.espacenet.com) se vyskytuje 80% technických řešení, která nikdy nikde jinde nebyla a nebudou publikována. Tím více je rozumné ji využívat, což radíme všem, žáky všech stupňů škol nevyjímaje.
J.Kratochvíl
pragerz
dobrý den, připadá Vám že doba trvání patentových práv je v souladu s rychlostí vědeckotechnického pokroku? Rychlost rozvoje je čím dál vyšší, zatímco doba trvání patentové ochrany čím dál delší.. (v USA byl dokonce návrh - protože ústava jim nepovoluje ochranu navždy - návrh na "navždy mínus jeden den"..)
Máte zřejmě na mysli maximální dobu trvání ochrany. U patentů je obecně 20 let, u užitných vzorů, tedy tzv. malých patentů, maximálně 10 let. Stát navíc majtele finančně velmi silně "motivuje", aby se patentve ochrany vzdal co nejdříve, poplatky za udržování patentů v platnosti v druhé dekádě exponenciálně rostou. Jen velmi málo patentů se dnes udržuje v platnosti po dobu delší než 10 či 12 let.
J.Kratochvíl
Aleš Kozdera
Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat na Váš názor ohledně rozhodnutí amerického soudu. Je nepochybné, že některé patenty jsou mírně řečeno diskutabilní, kupříkladu vzhled telefonu "obdélník s kulatými hranami a tlačítkem dole", zároveň některé nápady jsou již starší. Dále posun po dotykové obrazovce, zoom, ikony do mřížky... Co vůbec vede úřad průmyslového vlastnictví k udělení takového patentu? Jaký je Váš názor na toto rozhodnutí? Děkuji za odpověď, přeji pěkný den. A.K.
V předmětném sporu sehrály zřejmě svoji roli i americké tak zvané "design patents", které chrání pouze vnejší vzhled výrobku. Bez hlubší analýzy příslušných právních titulů a rozsudků je odpověď obtížná. Český úřad na vnejší vzhled výrobků zapisuje tzv. průmyslové vzory. U nich, podobně jako u patentů či ochranných známek, se maximlně snažíme registrovat jen řešení, která splňují zákonné podmínky. Při ročním nápadu přes 30 tisíc správních rozhodnutí lze absolutní správnost zaručit jen obtížně. I proto existuje možnost požádat Úřad o výmaz či zrušení toho kterého průmyslového práva, pokud existuje názor, že snad došlo k nejakému pochybení.
J.Kratochvíl
Související