Rozpočet západomoravského města Třebíč má být příští rok o více než 30 milionů bohatší. Slibují to alespoň výpočty ministerstva financí, které odhadují zvýšení příjmů obcí díky novému přerozdělování výnosů z daní mezi stát a obce. Přesto malebné město na řece Jihlavě zatím žádné bezhlavé utrácení nechystá. "Nadšením nepřekypuji. Dokud ty peníze neuvidím 'na hromadě', nebudeme plánovat, za co je utratíme. Jsem skeptik a vůbec není jisté, že si tak výrazně polepšíme," řekl týdeníku Ekonom starosta Třebíče Pavel Heřman.

Celkem by si menší města a obce díky tomu, že jim ministerstvo financí v novele "přikleplo" vyšší podíl z peněz vybraných na daních z příjmů nebo dani z přidané hodnoty (DPH), měly příští rok polepšit o 12 miliard korun.

Nadšení ale většinou zatím nepanuje. Například severomoravský Příbor, jemuž ministerstvo slibuje zvýšení daňových příjmů o osm milionů, tedy o desetinu, je v plánování prozatím opatrný. Starosta města Milan Strakoš totiž sice připouští, že si díky novele polepší. Má ale také pochybnosti, zda výsledná suma bude odpovídat propočtům ministerských úředníků. "Zrovna začínáme s přípravou rozpočtu na příští rok, rozhodně ale na stranu příjmů nezahrneme celých osm milionů. Raději budeme kalkulovat s nižší částkou," vysvětluje Milan Strakoš. Podobně se vyjadřují i další města.

Problém s výpočty

Proč jsou starostové k novele, za niž v politice dva roky bojoval šéf sdružení Starostové a nezávislí Petr Gazdík, prozatím poměrně chladní? Problém spočívá ve výpočtech, z nichž ministerstvo financí tabulku s částkami, o které si mají města polepšit, odvodilo. "Ministerstvo své výpočty založilo na svých odhadech daňových příjmů. V minulých dvou letech přitom byly tyto odhady výrazně nadhodnoceny a skutečný objem sdílených daní byl o 15 miliard nižší. Méně tak dostaly i obce," upozorňuje Věra Kameníčková, analytička společnosti Czech Credit Bureau, která se zabývá financováním obcí a stanovuje také jejich ratingy.

O tom, že odhady ministerstva o výběru daní bývají příliš optimistické, ostatně vypovídají i letošní data. Například na DPH letos státní kasa jen za prvních sedm měsíců roku získala o 20 miliard méně, než ministr Miroslav Kalousek plánoval. Právě DPH je přitom - společně s daněmi z příjmů - jednou z hlavních daní, z níž část získávají obce do svých rozpočtů. "Nemůžeme si být jisti, kolik se skutečně vybere na daních a jestli ta částka bude odpovídat odhadům ministerstva," dodává starosta Třebíče Pavel Heřman. Pokud by se i dále vybíraly tak výrazně nižší sumy, města a obce by z nich získaly pochopitelně daleko méně, než jim ministerstvo slibuje.

TABULKA: O kolik si mají polepšit obce


 

 

 

 

 

VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM  VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 23. SRPNA, NEBO POD ODKAZEM NÍŽE:

banner 2

Související