Je to první jasný důkaz o roli, kterou při nákupu dopravních letadel Casa sehrál někdejší nejvlivnější muž ministerstva obrany Martin Barták. Bývalý první náměstek až dosud tvrdil, že jeho angažmá nebylo nikterak významné. Ministerstvo obrany však nyní oficiálně potvrdilo, že právě v jeho kanceláři vznikly klíčové dokumenty, které ministryně Vlasta Parkanová předložila na jednání vlády, kde se o několikamiliardové zakázce rozhodovalo.

Problémem přitom je, že tyto původně utajené dokumenty obsahovaly neúplné a zavádějící informace. Částečně se tím potvrdilo podezření, že ministerstvo obrany v éře Topolánkovy vlády chtělo za každou cenou nakoupit právě španělská letadla Casa bez ohledu na to, zda to bude výhodné pro stát.

O co přesně šlo? Týdeník Ekonom minulý týden zveřejnil materiál z léta 2008 podepsaný ministryní obrany Vlastou Parkanovou, v němž vládě navrhuje, aby zakázku na armádní dopravní letadla přidělila výrobci strojů Casa. A to přesto, že Česko dříve Evropské unii slíbilo, že na podobné zakázky bude vypisovat otevřenou soutěž.

Ministerstvo v dokumentech takový postup obhajovalo tvrzením, že obchod bude výhodný, protože jeden letoun Casa vymění za pět přebytečných českých bitevníků L-159. "Cílem je uplatnění vládou uvolněných L-159 na zahraničním trhu," uvádějí dokumenty.

Barták a L-159

Ministerstvo obrany však tento týden Ekonomu přiznalo jeden podstatný detail, který dokresluje pozadí celého nákupu: resort pod vedením Parkanové, respektive náměstka Bartáka, nemohl v té době nijak doložit, že k slibovanému uplatnění českých bitevníků skutečně dojde. "V roce 2008 nemělo ministerstvo obrany žádné závazné prohlášení zájemce o užívání letounů L-159," řekl mluvčí resortu Jan Pejšek. A jak se posléze ukázalo, bitevníky nikdy nezačaly v zahraničí létat, čímž hlavní argument pro celý obchod vyzněl doztracena.

O důvodech, proč ministerstvo chtělo i za takových podmínek kupovat letadla Casa, lze pouze spekulovat. Odpověď by však mohla dát policie, která kvůli nákupu nedávno obvinila exministryni Parkanovou.

Sám Barták odmítá, že by celý nákup byl účelově připraven. "Jakékoli zkreslování informací tehdejším prvním náměstkem a jeho úsekem pro vládu při přípravě pořízení letounů Casa je naprosto vyloučené a kategoricky je odmítáme," napsal v odpovědi jeho mediální zástupce David Hluštík. Dotazy týdeníku Ekonom dále označil za snahu o "poškození dobrého jména dotazovaného". K obsahu předkládaných dokumentů se však nevyjádřil.

Svoji roli při nákupu letadel Casa nicméně Barták komentoval před několika týdny, kdy podplukovník generálního štábu Karel Daňhel v médiích prohlásil, že na něj jako náměstek při nákupu letadel Casa vyvíjel nátlak. "Těm, kteří znají mechanismy sdílení odpovědnosti na ministerstvu obrany, je zcela zřejmé, že jsem tak činit nemohl. Má role spočívala pouze při směně nepotřebných L-159," uvedl Barták.

Vladimír Šnídl

FOTO: Svého času uznávaný neurochirurg Martin Barták působil na ministerstvu obrany v letech 2006 až 2010. U řady velkých zakázek měl hlavní slovo. Foto: Isifa

Související