Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Podezření, že nákup vojenských dopravních letadel Casa byl účelově připraven, posílilo. Topolánkova vláda, která před čtyřmi lety o několikamiliardové zakázce rozhodla, dostala od ministryně obrany Vlasty Parkanové podklady, které obsahovaly neúplně a zavádějící informace.

Týdeník Ekonom to zjistil na základě zákona o svobodném přístupu informacím. Ministerstvo obrany a Úřad vlády na jeho žádost odtajnily materiál, který kabinet tehdy projednával ve vyhrazeném režimu .

Uplatnění L-159 rozhodlo

O co přesně šlo? Ačkoli samotný nákup letadel Casa podepsalo ministerstvo obrany až v květnu 2009, cestu k němu vytyčilo už jednání vlády z července předešlého roku. Topolánkův kabinet tehdy na návrh ministryně obrany rozhodl, že na pořízení letadel nebude vypsána otevřená soutěž – místo toho se mělo vyjednávat pouze s výrobcem strojů Casa, konsorciem EADS, resp. s jeho českým prostředníkem, jímž byla společnost Omnipol.

Argumenty ministerstva obrany, kterými takovýto postup obhajovalo, se však nezakládaly na pravdě. Jedním z příkladu je tvrzení, že přímý nákup letadel Casa bude pro stát výhodný, protože konsorcium EADS nabídlo odebrat pět nepotřebných českých bitevníků L-159. „Konstrukce obchodu je atypická, protože kromě obměny transportních letounů je jeho cílem uplatnění vládou uvolněných L-159 na zahraničním trhu, a tím i podpora domácího průmyslu,“ uvádí Parkanovou podepsaný materiál v pasáži, kde vysvětluje, proč je nutné kupovat letadla Casa bez soutěže.

Přitom podle znalců zákulisí už tehdy bylo jasné, že uplatnění českých bitevníků je chiméra: ministerstvo totiž nemělo na stole nikoho, kdo by je chtěl využívat. „Byla to účelová lež, ke které se ministerstvo uchýlilo, aby mohlo nákup uskutečnit,“ říká Jaroslav Štefec, bývalý zástupce ředitele Úřadu pro dohled nad akvizicemi, který zakázku na letadla Casa prověřoval.

To se také posléze potvrdilo – konsorcium EADS sice české bitevníky odebralo, nicméně až dosud nenašlo nikoho, kdo by s nimi začal létat. Nepotřebné bitevníky tak pouze vyměnily jeden hangár za druhý. A vzhledem k tomu, že před několika týdny poslalo EADS jeden ze směněných strojů zpátky do Česka a o vrácení druhého začalo vyjednávat, podle všeho už ani zájemce hledat nebude.

Nejde navíc o jedinou „mystifikaci“, kterou obsahují předkládané dokumenty. Ministryně v nich také uvádí, že její rezort v té době nezaznamenal žádné jiné srovnatelné nabídky. Přitom o stejnou zakázku tehdy usiloval také italský výrobce dopravních letadel Alenia Aeronautica, který rovněž sliboval odebrání několika bitevníků L-159.

Tajné dokumenty, podle nichž Topolánkův kabinet rozhodoval o nákupu letadel Casa:

(Náhledy zvětšíte kliknutím)

Tajné dokumenty, podle nichž Topolánkův kabinet rozhodoval o nákupu letadel CasaTajné dokumenty, podle nichž Topolánkův kabinet rozhodoval o nákupu letadel Casa

 

 

 

Tajné dokumenty, podle nichž Topolánkův kabinet rozhodoval o nákupu letadel CasaParkanová: já jen podepisovala

Týdeník Ekonom požádal Vlastu Parkanovou o vyjádření. Nynější poslankyně TOP 09, kterou kvůli nákupu letadel Casa vyšetřuje policie, poslala přes svého advokáta Tomáše Sokola obsáhlé stanovisko – k samotnému obsahu materiálů se však odmítla vyjádřit. „To, že se s dotazy na skutečnosti související s nákupem letadel Casa obracíte na klientku, vyvolává dojem, že vám nejsou zcela jasné kompetence a působnost ministra vlády ČR,“ uvedl Sokol na úvod své odpovědi a pokračoval: „Právní teorie, a až na vzácné výjimky ani praxe, nevnímá ministra jako toho, kdo nese bezvýhradnou právní odpovědnost za jednání jím řízeného subjektu.“

Stručně řečeno, exministryně za „své“ materiály podle Sokola neodpovídá, protože je připravoval úřednický aparát ministerstva. „Ministr, který respektuje doporučení odborníků svého úřadu, o jejichž schopnostech nemá důvod pochybovat, nemůže být právně odpovědný za jejich případné pochybení,“ dodal Sokol.

Kdo skutečně Parkanovou podepsané materiály vytvořil, však není jasné. Exministryně ve svém stanovisku nikoho konkrétního nejmenuje a ministerstvo obrany, na které se pak týdeník Ekonom obrátil, se zatím nevyjádřilo.


VÍCE SE O TÉMATU DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 16. SRPNA, NEBO POD ODKAZEM NÍŽE:

banner 2

Související