Protikorupční policie, která v současnosti řeší exponované kauzy typu letadel Casa, se potýká s nedostatkem lidí. Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality v současnosti chybí přesně 44 policistů. Týdeníku Ekonom to potvrdil mluvčí Jaroslav Ibehej. „Laicky řečeno, máme tolik policistů, na kolik máme peníze,“ uvedl Ibehej.

Na útvaru celkově pracuje více než 300 policistů, přičemž čtyři desítky, které chybí do plného stavu, nejsou právě zanedbatelný počet.

Podle vedení útvaru dnes detektivové zvládají svoji práci pouze „s vypětím všech sil“. A s tímto stavem se prý nedá nic dělat. „Z důvodu úsporných opatření u policie nelze posílit kapacity nejen na problematiku korupce, ale ani na jiné problematiky, které útvar řeší, jako je například daňová kriminalita, veřejné zakázky, nebo praní špinavých peněz,“ napsal nedávno na webové stránky útvaru ředitel Tomáš Martinec.

V nejbližších měsících může být útvar dokonce ještě více oslaben. „Pravděpodobně dojde k dalšímu snižování početních stavů vzhledem k reformám v policii,“ tvrdí ředitel.

Atmosféra houstne

K napětí uvnitř útvaru podle něj přispívají i události posledních týdnů – protikorupční policie se v červnu rozhodla stíhat ex-ministryni obrany Vlastu Parkanovou za nákup letadel Casa, což přimělo k několika slovním výpadům na její adresu ministra financí a Parkanové stranického kolegu Miroslava Kalouska. Ten také a podobně jako ministr vnitra Jan Kubice poslal podnět na Generální inspekci bezpečnostních sborů, aby vyšetřila únik informací z útvaru.

„Až se mě zase někdo na konci roku bude ptát, proč lidé odchází, tak nemusí jít jen o finanční důvody, ale mimo jiné to může být z toho, že jsou otráveni touto atmosférou,“ pronesl k tomu Martinec o víkendu v České televizi.

Odcházejí i klíčový vyšetřovatelé

Protikorupční policii jen letos opustilo šest detektivů – někteří přešli k jiným útvarům, někteří odešli rovnou do civilu. Do druhé skupiny patřil například elitní policista Petr Vincenz, jenž stál u samého počátku rozkrývaní kauzy bývalého hejtmana Davida Ratha.

Ještě na podzim loňského roku navíc odešel také šéf vyšetřovacího týmu k nákupu transportérů Pandur František Zahálka nebo náměstek útvaru Jiří Veselý.

Samotné odchody nejsou ničím novým – například v roce 2007 chybělo na protikorupční policii téměř osmdesát lidí, coby důsledek tehdejší masové vlny odchodů od policie. Hlavním problémem ovšem je, když do civilu odejdou právě klíčový vyšetřovatelé „živých“ kauz, jež se stávají mnohdy nenahraditelnými. Jejich nástupci se totiž musejí nejdříve probrat stovkami stran spisu a vzhledem k tomu, že například výslechy svědků si přečtou pouze ze záznamu, ne vždycky se jim podaří do případu naplno proniknout.

Související