Čísla OH

- 9 miliard liber náklady
- 31 nových sportovišť
- 955 sportovních klání
- 160 tisíc pracovních míst
- 24 tisíc sportovců
- 20 600 novinářů
- 500 tisíc návštěvníků ze zahraničí
- 9 milionů vstupenek
- 14 milionů jídel
- 25 tisíc bochníků chleba
- 232 tun brambor
- 82 tun mořských plodů
- 31 tun drůbežích výrobků
- 100 tun masa
- 75 tisíc litrů mléka
- 19 tun vajec
- 21 tun sýra
- 330 tun ovoce a zeleniny

Do zahájení letní olympiády zbývá necelý měsíc. I když je jejím zaklínadlem naprostá bezpečnost všech zúčastněných, britská vláda myslí i na zadní vrátka. Státem podporovaná pojišťovna Pool Re na riziko krytí následků teroristických útoků například vyčlenila 4,5 miliardy liber.

 

Není divu, že už nyní připomíná areál olympijského parku pevnost. Vstoupit do ní vyžaduje registraci a zvláštní povolení. Místem, které se už zanedlouho stane centrem světového sportovního dění, procházejí v pravidelných intervalech hlídači se psy "bombočuchy". Kromě nich se po areálu pohybují desítky dělníků ve svítivě žlutých vestách, jezdí náklaďáky i bagry. Ač to tak na první pohled nevypadá, devět miliard liber je už prakticky proinvestováno, všechna sportoviště jsou připravena, olympijská vesnice dávno stojí, upraven je přilehlý park, zregulované koryto říčky Elwhy, vysázené stromy.

Jsme v Británii, kde se trávě tradičně dobře daří, takže "trávník na zeleno" natírat netřeba. Ve zbývajících dnech se spíše už jen ladí detaily. "Tady v hlavě mi běží hodiny, dokážu vám za ta léta říci na hodinu přesně, kdy hry konečně začnou," říká David Stubbs, ředitel pro ekologii a udržitelnost, z organizačního výboru olympijských her v Londýně, který týdeník Ekonom po olympijském areálu provází.

Po sedmi letech od vítězné londýnské kandidatury se Stratford, kdysi zanedbaná oblast východního Londýna, změnil k nepoznání. Nejde prý ale jen o vnější proměnu. "Chceme hry využít k tomu, abychom celou generaci lidí, a to včetně firem, nadchli pro ekologické otázky," říká Stubbs.

Nadchnout se už podařilo takové giganty, jakými jsou tři hlavní sponzoři olympijských her: firmu Coca-Cola (která má na prodej nealkoholických nápojů v olympijském parku monopol), společnost McDonald's (jež například slibuje, že s ohledem na životní prostředí bude veškeré hovězí v jejich hamburgerech čistě z britských ostrovů) a předního britského výrobce čokolády a cukrovinek Cadbury's. Všichni se po 18 dní olympiády i 12 dní trvající paralympiády budou chtít ukázat nejen jako vzorní hostitelé, ale touží dokázat i to, že stále dokola opakovaná slova o tom, že uspořádají ty "nejekologičtější novodobé hry", nejsou jen plané řeči.

Lahev od Usaina Bolta

Organizátoři olympiádu nepovažují jen za svátek sportu, ale i za "největší festival jídla a pití". Očekává se, že na sportoviště dorazí půl milionu diváků ze zahraničí, spolu se 70 tisíci sportovci, členy jejich doprovodu a nejrůznějšími pohlaváry, funkcionáři a novináři. A všechny je nutné nakrmit.

Na fast food však podle organizátorů připadnou "jen" 3 miliony jídel z odhadovaných 14 milionů. Sportovci i návštěvníci prý zkonzumují mimo jiné 232 tun brambor, přes 100 tun masa, 82 tun mořských plodů, 75 tisíc litrů mléka, 19 tun vajec nebo 330 tun ovoce a zeleniny. Jídla se musejí zavděčit strávníkům nejrůznějších kultur a také splnit omezení daná náboženským vyznáním.

Navzdory tunám odpadků, které tato pestrá armáda jedlíků vyprodukuje, Londýn slibuje, že na skládkách neskončí prakticky nic. "Řídili jsme se a řídíme se několika jednoduchými zásadami - maximální využití druhotných surovin, přírodních materiálů, minimalizace odpadu. Každý výrobek musí projít hodnocením, ze kterého musí být jasné, odkud je, kdo ho vyrobil, z čeho je vyroben, co obsahuje a co se s ním stane po skončení her," shrnují myšlenku ekologických her organizátoři ve své pravidelné zprávě o "udržitelnosti olympijských her".

Všude, kde je to jen trochu možné, mají být výrobky (či odpady z nich) "recyklovány, obnoveny či znovu použity". "Počet tun odpadu před olympijskými hrami nelze srovnat s množstvím odpadu z předchozích her, protože se statistiky nevedly. Obecně lze říci, že nejvíce odpadků je spojeno s jídlem. Jsou to obaly, zbytky i třeba papírové ubrousky," podotýká David Stubbs.

 


Více se dočtete v posledním vydání týdeníku Ekonom (LETNÍ DVOJČÍSLO), který vyšel ve čtvrtek 28. června, nebo pod odkazem níže:

 

banner 2

 

Související