Jaká židle je nejvíc eko? "Dřevěná, vyrobená z lokálního dřeva," odpovídá Franz Zechmeister, ředitel obchodu a marketingu společnosti Wiesner Hager. Převážet zboží nebo materiál vždy představuje ekologickou zátěž. Pro český trh vyrábějí Rakušané v Humpolci.

Globální gigant v produkci kancelářského nábytku, americká společnost Steelcase, která rovněž zdůrazňuje environmentální udržitelnost své produkce, má výrobní závody v USA, Kanadě, Evropě i Asii a energii na dopravu šetří i tak, že nábytek převáží rozmontovaný na co nejmenší kusy. Je koncipovaný tak, aby byl lehce rozložitelný a recyklovatelný. Recyklovat se dá jakákoli součástka Steelcase vážící více než 50 gramů. Nábytkem Steelcase si zařídila své nové kanceláře i česká pobočka Google.

Po "zeleném" kancelářském nábytku touží stále více firem a organizací. Největším českým odběratelem Wiesner Hager je Škoda Auto. Větší poptávka po eko parametrech interiérů pro firmy a organizace je ale ze zahraničí, což české exportéry nutí reagovat.

"V tendrech britských zadavatelů zejména z veřejné správy se množily požadavky na environmentální udržitelnost námi nabízených výrobků," vysvětluje manažer jakosti společnosti TECHO Roman Škába důvod, který vedl českého lídra pro kancelářský nábytek k tomu, aby si na 13 svých výrobků registrovali EPD neboli Environmentální prohlášení o produktu. Například Queen Margaret University v Edinburghu nebo Mett Office, britská meteorologická observatoř, se před přiklepnutím zakázky velmi zajímaly o to, jak moc TECHO ctí při výrobě zařízení životní prostředí.

Pouze 19 produktů

V databázi České informační agentury životního prostředí CENIA je "EPDček" uvedeno pouze 19, z toho 13 vlastní právě TECHO. Přitom pro kancelářský nábytek se EPD nezpracovává snadno. "Každý kus sestává z mnoha komponentů, takže je třeba posuzovat mnoho faktorů. A když něco změníte, původní prohlášení tím vlastně již neplatí," říká Franz Zechmeister.

Základem pro udělení EPD je Life Cycle Assesment (LCA) neboli posouzení životního cyklu produktu z hlediska spotřeby energie a vody, vlivu na globální oteplování, poškozování ozonové vrstvy nebo stupně recyklovatelnosti výrobku na konci jeho životnosti. Wiesner Hager na to šla jinak. Místo aby žádala o registraci každého jednotlivého EPD, nechala si prověřit vlastní systém analýzy životního cyklu veškeré své produkce. Může proto vydávat pružně EPD pro své výrobky sama. Tenhle přístup chválí jako velmi inovativní i Vladimír Kočí, který prováděl LCA pro všechny registrované produkty firmy TECHO.

Vladimír Kočí je zároveň iniciátorem nové platformy CENDEC, Centra environmentálních prohlášení. Toto občanské sdružení by mělo podporovat zájem o environmentální certifikaci a marketing u českých výrobců. EPD je u nás zatím tak málo i proto, že vše bylo dosud pouze v režii státní agentury spadající pod ministerstvo životního prostředí. "Přitom je to spíše otázka konkurenceschopnosti než ochrany přírody," tvrdí Kočí.

Ekonábytkem Wiesner Hager je zařízen i Hub, populární multifunkční prostor, který byl zřízen v prosvětleném prostoru bývalé tiskárny v blízkosti pražského Anděla. Rakouský výrobce nábytku zde má i své pražské sídlo.

Nejprodávanějším kusem kancelářského nábytku jsou židle. Jaké jsou nejvíce eko? "Dřevěné, vyrobené z lokálního dřeva," tvrdí Franz Zechmeister, ředitel obchodu a marketingu firmy Wiesner Hager.

Ekopostoj zdůrazňuje i globální gigant v produkci kancelářského nábytku, americká společnost Steelcase. Šetří energii na dopravu i tak, že nábytek převáží rozmontovaný na co nejmenší kusy.

Foto: Archiv firem


 

Více se dočtete v posledním vydání týdeníku Ekonom (LETNÍ DVOJČÍSLO), který vyšel ve čtvrtek 28. června, nebo pod odkazem níže:

banner 2

Související