Vyšetřování velkých státních zakázek zpravidla v Česku končí s výsledkem "odloženo". Policii se totiž buď nedaří prokázat, že by politici při jejich schvalování porušili zákony, nebo že by se v nich rovnou uplácelo. Nynější rozhodnutí stíhat exministryni obrany Vlastu Parkanovou za zakázku na letadla Casa však může tento trend změnit.

Policisté si v ní totiž zkoušejí nadějnou taktiku - místo, aby se soustředili na těžko doložitelnou korupci, zjišťují, o jaké peníze stát při nákupu přišel. A teprve podle toho sepisují návrhy na trestní stíhání. Pokud se tato jejich metoda osvědčí, letouny Casa mohou být pouze začátek.

Parkanové hrozí stíhání konkrétně kvůli tomu, že schválila 3,6miliardovou zakázku, aniž by ministerstvo mělo na stole znalecký posudek o přiměřenosti ceny. Výsledek? "Rozdíl mezi obvyklou cenou letadel a cenou, za kterou letadla nakoupila Česká republika, je 658 milionů korun," uvádějí vyšetřovatelé s odkazem na posudek, který si nechali vypracovat u firmy American Appraisal.

Ačkoliv zprostředkovatel obchodu společnost Omnipol tento posudek zpochybňuje, policie získala argument, na kterém může obvinění postavit. "Zákon ukládal exministryni povinnost, aby její úřad nenakupoval za více než obvyklou cenu. Když si tedy nenechala zpracovat posudek, musí teď dokázat, že cena letadel nebyla vyšší, než je cena obvyklá," říká odborník na veřejné zakázky Luděk Vrána z advokátní kanceláře Vrána & Pelikán. A to podle jeho slov nemusí být vůbec snadné.

Nejen CASA

Nová policejní taktika tak umožnila naplno rozjet šetření kontraktu, u něhož například antimonopolní úřad už dříve prohlásil, že je v pořádku, protože proběhl zcela podle zákona o veřejných zakázkách.

Ovšem letadla CASA nebyla jedinou zakázkou bez posudku. Znalecký posudek ministerstvu chyběl například také před podpisem nákupu obrněných vozidel Iveco, Dingo nebo transportérů Pandur.

"Na tyto nákupy může nyní policie aplikovat stejný mechanismus, jaký využila při zakázce na letouny Casa," říká zbrojní expert Jaroslav Štefec, který se donedávna na ministerstvu obrany věnoval prověřování zakázek.

Stavební zakázky jsou z obliga

Optimismus je však na místě pouze u nákupů pro armádu. Až do loňských novel zákona o zakázkách totiž ministerstvo obrany mohlo nakupovat ve speciálním režimu. Jinými slovy mohlo si bez výběrového řízení pořídit prakticky cokoli. Tuhle úlitbu pak také ve všech zmíněných případech využilo, a to včetně Pandurů, u nichž sice soutěž proběhla, ale kontrakt, který z ní vzešel, resort vypověděl, aby pak domluvil nový.

U klasických zakázek si už policie s novým mustrem nevystačí. Například u stavebních zakázek je soutěž povinná, takže není třeba zpracovávat posudek na cenu. "Když stát nakupuje prostřednictvím otevřené soutěže, tak zákon předpokládá, že právě díky ní se dosáhne tržní ceny," říká právník Vrána.

Zakázky, u nichž si ministerstvo obrany nenechalo vypracovat znalecký posudek na cenu:

658 mil. Kč
O tolik byl podle policie předražen nákup letadel Casa.

Vozidla Dingo
600 milionů
uzavření kontraktu: 2007, 2008
ministr: Vlasta Parkanová
dodavatel: MPI Group

Transportéry Pandur
14,4 miliardy
uzavření kontraktu: 2009
ministr: Vlasta Parkanová
dodavatel: Steyr

Letadla CASA
3,6 miliardy
uzavření kontraktu: 2009
ministr: Vlasta Parkanová
dodavatel: Omnipol, EADS

Vozidla Iveco
3,6 miliardy
uzavření kontraktu: 2009
ministr: Martin Barták
dodavatel: Praga-Export, Omnipol, Iveco

Foto: Archiv


Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 21. června, nebo pod odkazem níže:

banner 2

Související