Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Kniha Světová válka měn, kterou napsal německý žurnalista Daniel Eckert, je napínavá jako detektivka a zajímavá jako historický román. Některé zápletky by nevymyslel ani autor sci-fi literatury. Ten neuvěřitelný svět spekulací, démonických dolarů, morálního hazardu, velmocenských hrátek a života na dluh je však bohužel realitou.

Základní otázka, kterou si Eckert klade, se může zdát provokativní: bude americký dolar ve funkci světové měny nahrazen jüanem, eurem nebo zlatem? Důležité měny umírají pomalu. Jen zřídka nás opouštějí v jediném okamžiku se smrtelným hyperinflačním výkřikem, jako se to v roce 1923 přihodilo německé marce. Podle autora nyní o přežití bojuje dolar. Jeho odchod probíhá téměř nepozorovaně, ale jako symbol vlivu a blahobytu se zvolna poroučí do historie. Stále více lidí pochybuje, že Amerika bude schopná splatit všechny své půjčky.

Až do roku 1971 tvořil dolar jednotu se zlatem. Americká měna byla pevná, protože bezpečně spočívala na zásobách drahého kovu ve Fort Knoxu. Prezident Richard Nixon jediným škrtem pera toto spojení zrušil. Američané si zamilovali nesnesitelnou lehkost půjček. Nixon a jeho následovníci navíc zjistili, že vedoucí světová měna se dá využít jako skvělý prostředek moci: Amerika zaplavila svět dluhopisy a likvidovala protivníky, kteří si takové dluhy dovolit nemohli.

Autorita v Pekingu

Jenže nyní se svět obrací naruby. Klíčová rozhodnutí týkající se dolaru již nepadají jen ve Washingtonu. Čína podpořila americkou měnu jako nikdo jiný. Komunistická velmoc umožnila dolaru udržet se v době krize nad vodou. Číňané nashromáždili největší státní poklad v dějinách, což Pekingu propůjčuje obrovskou autoritu. "Pokud by se Čína dala vyprovokovat a kvůli nějakému konfliktu vrhla na trh své dolarové zásoby, mělo by to dopad finanční atomové bomby," tvrdí Eckhard. Objektivně připouští, že by to bylo zcela iracionální chování, ale v dějinách najdeme řadu válek, které vznikly z nelogických pohnutek.

Ve čtivém nahlédnutí do minulosti pak autor připomíná, že první měna Spojených států se jmenovala continental. Náklady na boj za nezávislost však vedly k obrovské inflaci a občané brzy drželi v rukou jen bezcenné papírky. Než se potom Američané pustili do vlastní ražby, používali španělské mince. Americký dolar měl skromné začátky, posléze se ale stal nejlepším platidlem planety. I díky zdravé měně zvítězily Spojené státy ve dvou světových válkách a po té druhé mohli poskytnout evropským státům rozsáhlou pomoc, jež nastartovala mírový rozvoj starého kontinentu. Ještě počátkem 70. let byla Amerika největším věřitelem na světě, pak se však změnila v největšího dlužníka.

Hledání náhradníka

Svého nynějšího rivala si Američané vypěstovali sami. Jejich intervence zkreslily ve třicátých letech cenu stříbra, což destabilizovalo Čankajškův režim. Zchudlí obyvatelé podpořili Maovy komunisty a Čínská lidová republika se stala největším ideologickým nepřítelem USA. Další generace vůdců otočila kormidlem a zavedla prvky tržního hospodářství. Vzpomínky na někdejší rozvrat však vládce Číny vedly k rozhodnutí, že do podobné situace se jejich země už nikdy nesmí dostat. "Strategie Pekingu připomíná lstivý postup Tokia po druhé světové válce, s tím rozdílem, že Čína představuje mocenský blok s desetinásobným potenciálem," píše Eckert. Důležitou roli hraje podhodnocený kurz jüanu, který svědčí vývozu. Čína však argumentuje, že její možnosti převzít globální zodpovědnost jsou omezené, v mnoha oblastech zůstává rozvojovou zemí.

Nebude-li příští světovou měnou jüan, mohlo by se jí nakonec stát euro. To je ovšem umělým politickým výtvorem. Třetím možným řešením by byl návrat k zlatu. Jenže tomu se budou vlády bránit: z mírné inflace má totiž největší užitek dlužník, a předlužené státy proto nemají zájem na pevně ukotvené měně. Klíčová otázka tedy zůstává nezodpovězena. Závěr této knihy napíše až sám život.

Petr Korbel


Díky zdravé měně zvítězily Spojené státy ve dvou světových válkách .

 

Světová válka měn. Kniha líčí chorobnou závislost USA na úvěrech a klade si otázku, co jednou nahradí údajně nevyléčitelně nemocný dolar. Foto: Jan Rasch

Související