Kdo si zaslouží více pomoci? Po vzdělání dychtící děti v Africe, nebo škrty stíhaní Řekové? "Mnohem více přemýšlím o malých dětech z nějaké vesničky v Nigérii, které se učí dvě hodiny denně, sedí tři na jedné židli a jsou zapálené do učení. Pořád mi to leží v hlavě. Protože si myslím, že pomoc potřebují více než lidé v Aténách," nechala se mimo jiné slyšet v rozhovoru pro The Guardian šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.
Za tu část své úvahy, ve které mluvila o neplacení daní Řeky, se po tvrdé palbě již musela omluvit. Nadhozená otázka však zůstává ve vzduchu. Půjčky MMF eurozóně za dva roky vystoupají na 81 procent ze všech úvěrů, zatímco Afrika a Asie se budou moci těšit dohromady z procent pěti, propočítal již v polovině května v Ekonomu MICHLiq. Organizace, která byla v roce 1944 založena pro účely pomoci slabším zemím, teď tedy nalévá suverénně nejvíce peněz do jednoho z nejvyspělejších koutů světa.
Koutu, který se před časem bez ohledu na propastně rozdílnou výkonnost národních ekonomik rozhodl pro společnou měnu, stanovil si podmínky, které všichni vesele porušovali, a teď sklízí příslovečnou bouři. Její epicentrum zuří v Řecku. Opakované volby v této zemi budou 17. června, peníze na důchody a platy státních zaměstnanců mají dojít o tři dny později. Odpovědné státy, banky i podniky již dlouho potichu pracují na krizových scénářích. I eurooptimisté to pak nahlas přiznali po nedávném řeckém volebním patu.
Již měsíce píšeme o tom, že šance na udržení Řecka v eurozóně je mizivá. Neexistuje pro to ekonomicky racionální odůvodnění. Odchod samozřejmě bude bolet, ostatně stejně jako jakékoli politicky motivované snahy udržet stávající podobu eura. Anketa týdeníku Ekonom mezi 19 byznysmeny ukázala, že devět z oslovených českých podnikatelů a manažerů je přesvědčeno, že Řecko eurozónu opustí. Opačného mínění jsou jen tři. Více o tom, jak se tuzemské podniky, finanční ústavy i stát připravují na očekávanou eurokatarzi, v tématu na straně 39.
A odpověď na otázku paní Lagardeové? Staré přísloví říká: Pomož si a bude ti pomoženo. Školáci v Nigérii elán prokázali a dennodenně prokazují. Řekové v prvním (volebním) testu propadli. Stačí takto?
Příjemné čtení nového Ekonomu přeje
Ondřej Neumann
šéfredaktor