Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Demokracie končí před branami našeho podniku. Tuhle větu, vyřčenou kdysi šéfem "slušovického zázraku" Františkem Čubou, do jisté míry vyznává i premiér Petr Nečas. A aplikuje ji na svůj kabinet. Když cítí potřebu, velmi výrazně se vmísí do kompetencí ostatních členů vlády: ministra zemědělství Petra Bendla umravnil hned dvakrát, pokud šlo o kauzy agrárního resortu v Budvaru či Lesích ČR.

Ani ministr zdravotnictví Leoš Heger se neodvážil zrušit kontroverzní projekt elektronických knížek IZIP sám, ale "po konzultaci" s premiérem. A Nečas si podle informací týdeníku Ekonom také vzal právo veta ve jmenování nového předsedy Správy státních hmotných rezerv.

Nejmarkantněji se premiérův vliv projevil v zemědělském resortu. Po kritice, že výměnou ministra Ivana Fuksy za Petra Bendla dal příliš prostoru s Bendlem spojovanému lobbistovi Ivo Rittigovi, Nečas jako by zatáhl za záchrannou brzdu. Když Bendl vyslal do "svého" národního podniku Budvar kontrolu v čele s poradcem Tomášem Jindrou (právníkem spojovaným právě s Rittigem), premiér Bendlovu iniciativu rázně zmrazil a vynutil si Jindrův odchod jak z kontrolní komise, tak i z dozorčí rady pivovaru.

Obdobně reagoval Petr Nečas na dění v Lesích ČR. Ministr Bendl tam nominoval jako správního ředitele Pavla Škváru, dalšího člověka z okruhu lobbisty Ivo Rittiga. V kuloárech se už spekulovalo jen o datu, kdy Škvára přejde na nejvyšší post a vystřídá v křesle generálního ředitele Lesů Svatopluka Sýkoru.

Jenže i tady zaúřadoval podle informací týdeníku Ekonom premiér. Výsledkem je, že Škvára v Lesích skončil. A přeživší šéf státního podniku Sýkora se pak nechal slyšet v rozhovoru pro časopis Lesnická práce, že jeho "bossem" je premiér - aniž zmínil svého přímého nadřízeného ministra Bendla.

Bendlovi angažování nevadí

Ten sám tvrdí, že mu takové zásahy nevadí. "Nejsem ješitný člověk. Pokud chce premiér rozhodovat o obsazování klíčových manažerských funkcí ve státních podnicích, přestože je to v zákonné kompetenci ministra, nevidím na tom nic divného," prohlásil Bendl. K odchodu Pavla Škváry z podniku Lesy ČR ministr jen dodal: "Bylo to zcela v kompetenci generálního ředitele a já do věci nijak nezasahoval."

Týdeník Ekonom oslovil i premiéra Nečase s dotazem, proč do ministerských kompetencí v různých kauzách zasahuje, ale předseda vlády nereagoval.

Časovaná bomba kabinetu

Osoba Rittigova právníka (a jistou dobu i šéfa Bendlova kabinetu na ministerstvu zemědělství) Pavla Škváry je spojena i se Správou státních hmotných rezerv. I tam Škvára působil v pozici místopředsedy, ale také po krátké době odešel. Správa je přitom "časovanou bombou" Nečasova kabinetu.

Týdeník Ekonom upozornil opakovaně na to, že kvůli jejímu hospodaření stát může přicházet o miliardy korun. Předseda správy Ladislav Zabo musel už na přelomu roku skončit, ale vláda pak již několikrát posunula termín jmenování nového šéfa. Toho schvaluje vláda na společný návrh ministerstev průmyslu a financí. Podle informací týdeníku Ekonom se nejvíce přou o vliv na správu právě šéf financí (a místopředseda TOP 09) Miroslav Kalousek a ministr obrany a premiérův spolustraník z ODS Alexandr Vondra. "Je to ale Nečas, kdo chce mít jmenování nového předsedy správy pod kontrolou. Jména různých kandidátů už padla, jenže premiér je nepotvrdil," řekl týdeníku Ekonom jeden z politiků ODS.

Nečas & Babiš & Randák

Pikantní historkou v souvislosti s neformálními aktivitami Petra Nečase je jeho soukromá schůzka s Andrejem Babišem, majitelem agrochemického holdingu Agrofert a iniciátorem hnutí ANO 2011, jež má politické ambice a zaštiťuje se především heslem boje s korupcí. O konání schůzky informoval jako první server Aktuálně.cz.

Podle zjištění týdeníku Ekonom se ovšem schůzka týkala i Karla Randáka, bývalého šéfa civilní rozvědky a nyní ředitele správní rady Nadačního fondu proti korupci miliardáře Karla Janečka. Randák se přitom netajil svými konzultacemi i s Babišem. "Premiér ale pana Babiše požádal, aby se se mnou nestýkal," uvedl Randák s tím, že podle Nečase prý Randák "jde proti ODS". Nečas schůzku nijak nekomentoval, Babiš prohlásil, že se prý s premiérem o Randákovi nebavili.

Tak či onak, premiér Petr Nečas potvrdil, že přes vnější image neprůbojného politika se umí i rázně ozvat a své zájmy prosadit. Otázkou je, nakolik je ve svém konání důsledný. A nakolik jeho postupy přesvědčí veřejnost, že jako "pan Čistý" opravdu chce a umí bojovat s korupcí. Pro kritiky totiž mohou být jeho zásahy do ministerských kompetencí ve prospěch očisty státní správy naopak přiznáním, že jen nesystémově hasí problémy, jimž neuměl zabránit předem.

Martin Mařík
redaktor týdeníku Ekonom


 

Tohle je váš mantinel, jako by premiér Petr Nečas naznačoval některým ministrům své vlády, že o
řešení kauz v jejich resortech bude rozhodovat on. Foto: Michaela Hasíková

Související