Španělsko se propadlo do další recese a mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor’s mu snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti o dva stupně z A na BBB plus. Ožívají dohady o tom, zda bude muset podobně jako Řecko či Irsko požádat o pomoc z evropských záchranných fondů.
Ukazuje se, že uklidnění dluhové krize po dvou zásazích Evropské centrální banky v podobě bilionu eur půjčeného bankám bylo jen dočasné. Výnosy z dluhopisů země z Pyrenejského poloostrova kvůli obavám investorů z vývoje ekonomiky v dubnu znovu nebezpečně rostly.
„Nezaměstnanost dosahuje téměř 25 procent. Schodek rozpočtu se zdaleka nepodařilo snížit na plánovanou hodnotu a některé regiony jsou na pokraji finančního kolapsu. K tomu má země ohromný deficit obchodní bilance a klesá realitní trh. To je koktejl s názvem ‚smrtelná krize‘,“ vypočítává problémy Španělska analytik Saxo Bank Tomas Berggren.
Přestože je země stále v lepší kondici než kolabující Řecko a vláda premiéra Mariana Rajoye ordinuje tvrdé reformy, výhledy nejsou růžové. Vůbec nejhorším rizikem je totiž pro Španělsko vážná bankovní krize.
Ohrožují ekonomické problémy země na Pyrenejském poloostrově stabilitu celé EU?Existuje recept na vyléčení španělských ekonomických nemocí? Dotknul by se případný bankrot země i Česka?
Ptali jste se Jana Jedličky, analytika z Kanceláře pro EU České spořitelny. Na dotazy čtenářů serveru Ekonom.cz odpovídal v pátek 4. května.