Španělsko se propadlo do další recese a mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor’s mu snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti o dva stupně z A na BBB plus. Ožívají dohady o tom, zda bude muset podobně jako Řecko či Irsko požádat o pomoc z evropských záchranných fondů.

Ukazuje se, že uklidnění dluhové krize po dvou zásazích Evropské centrální banky v podobě bilionu eur půjčeného bankám bylo jen dočasné. Výnosy z dluhopisů země z Pyrenejského poloostrova kvůli obavám investorů z vývoje ekonomiky v dubnu znovu nebezpečně rostly.

„Nezaměstnanost dosahuje téměř 25 procent. Schodek rozpočtu se zdaleka nepodařilo snížit na plánovanou hodnotu a některé regiony jsou na pokraji finančního kolapsu. K tomu má země ohromný deficit obchodní bilance a klesá realitní trh. To je koktejl s názvem ‚smrtelná krize‘,“ vypočítává problémy Španělska analytik Saxo Bank Tomas Berggren.

Přestože je země stále v lepší kondici než kolabující Řecko a vláda premiéra Mariana Rajoye ordinuje tvrdé reformy, výhledy nejsou růžové. Vůbec nejhorším rizikem je totiž pro Španělsko vážná bankovní krize.


Jan Jedlička, analytik z Kanceláře pro EU České spořitelny.Ohrožují ekonomické problémy země na Pyrenejském poloostrově stabilitu celé EU?Existuje recept na vyléčení španělských ekonomických nemocí? Dotknul by se případný bankrot země i Česka?

 

Ptali jste se Jana Jedličky, analytika z Kanceláře pro EU České spořitelny. Na dotazy čtenářů serveru Ekonom.cz odpovídal v pátek 4. května.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Tom Liberec
Dobrý den. Domníváte se, že je možné aby EMU zůstala zachována v současném složení států i když se ukazuje, že jednotná sazba a měna pro všechny není únosná a vnitřní devalvace je politicky těžko průchodná ? Navíc při ní sice dochází k snížení rozpočtových schodků ale nikoliv k zlevnění produkce, což je důležité pro konkurenceschopnost vývozu ? Pokud banky v EMU vinou snížení reálné hodnoty držených státních dluhopisů v podstatě ztratily část své kapitálové přiměřenosti, domníváte se, že to jde vyřešit "natištěním" likvidity za 1 % úrok od ECB. Jaký je Váš názor na schopnost ECB tyto prostředky v budoucnu stáhnout a nerozpoutat pádivou inflaci. Jaký máte názor na vývoj inflace v EU, EMU a ČR v následujících 5 a 10 letech. Domníváte se, že je únosné aby EMU a MMF a další vlastně dotlačily např. v Řecku krajní levici k vítězství a zemi možná k občanské válce? Jak vnímáte tyto krize při vědomí možného posilování a volebních vítězství socialistických stran v Evropě ? Omlouvám se za množství a v podstatě značnou rozsáhlost a přesah otázek do širších souvislostí. Děkuji Tomáš Pilař
Děkuji za palbu sofistikovaných dotazů, pokusím se odpovědět: 1) EMU je v současné podobě neudržitelné, minimálně Řecko (částečně i Portugalsko) prokazuje, že euro je pro ně příliš silné. Do 2-3 let se to vyřeší => slabší členové ji opustí a stane se znovu atraktivní pro některé neeurové země (ČR, Švédsko, Dánsko, Pobaltí). 2) Vnitřní devalvace je politicky neprůchodná v západní Evropě, kde si lidí příliš zvykli na pohodlí sociálního státu. Ale například v Lotyšsku to v roce 2009 šlo bez významnějších sociálních otřesů (snížení penzí a mezd ve veřejném sektoru o desítky %, zavírání škol a nemocnic,…) 3) Vnitřní devalvace (= pokles mezd následovaný cenami) snižuje cenu práce i ostatních vstupů, a tak také přispívá k cenové konkurenceschopnosti vývozu. 4) Dvě kola dlouhodobých repooperací (LTRO), kterými ECB dodala bankám na 3 roky likviditu dluhovou situaci nevyřešilo, ale mělo dát právě tříletý oddechový čas politikům k řešení. Jak vidíme na současné situaci Španělska, oddechový čas trval 2-3 měsíce. 5) Nyní hrozí spíše deflace než inflace, ale do budoucna se domnívám, že inflace bude trvale vyšší než 2 %, což je současný cíl ECB. Právě zvýšení inflace – tedy tzv. inflační daň – bude jednou z cest na úhradu všech těch dluhů. Nicméně hyperinflaci neočekávám. Vyšší inflace v EU se projeví i v ČR, ale v menší míře. 6) Obrovské sociální nepokoje, které vyústí v občanskou válku (třeba v Řecku) jsou noční můrou. Po zkušenostech z 90. letech 20. století s válkami v rozpadající se Jugoslávii se domnívám, že evropští lídři nedopustí, aby se situace opakovala. 7) Vítězství sociálně demokratických stran ve státech EU bych se neobával, není důvod. Celkem pravděpodobnou hrozbou je spíše posílení vlivu radikální pravice i levice.
Honza Jedlička
Pražan
Dobrý den, Španělsko má jeden z nejvyšších podílů důchodců v EU a jeden z nejmenších podílů mladých lidí v EU. Lze očekávat, že Španělů bude více umírat, než se rodit. Kromě toho se zněkolikanásobil počet Španělů, kteří ze Španělska v posledních měsících odešli, a ještě se má zněkolikanásobit. Navíc ve velkém odcházejí latinoameričané zpátky do Latinské Ameriky. Tím se ve Španělsku uvolní mnoho dnes ještě obsazených bytů a ceny nemovitostí ve Španělsku klesnou ještě o více než polovinu, zejména v těžce zadlužených regionech jako Costa Bianca v nejzadluženější španělské provincii Alicante. To jsou závěry mé seminární práce na VŠE. Myslíte, že tyto závěry jsou správné?
Je vidět, že jste pilně studoval. Pošlete mi tu práci, rád se podívám (jjedlicka@csas.cz). Jinak souhlas, demografie je všude v EU problémem, ve Španělsku výraznějším. Upadající ekonomika je vždy doprovázena emigrací. Cenový index nemovitostí z vrcholu v březnu 2008 dosud spadl o 21 %, ale trend je jasně klesající a domnívám se, že podobným tempem ještě klidně může poklesnout. Chcete-li si ve Španělsku koupit haciendu u moře, ještě počkejte.
Honza Jedlička
J. Stejskal
Dobrý den pane Jedličko, chtěl bych se zeptat, na Váš názor, na vytváření fondů pro záchranu zemí EMU. Osobně se domnívám, že by státy ve finančních problémech, které ohrožují stabilitu Eura měly mít možnost vystoupit z EMU a zavést si opět svoji vlastní měnu. Tyto země by mohly začít nejenom splácet dluhy (po devalvaci nové měny), ale přestaly by škrtat a natartovaly růst jejich HDP. K tomu však politika ECB nesměřuje.
Před dvěma roky bylo fér Řecku pomoci a ne ho hned házet přes palubu. Nyní však vidíme, že dvouletá ozdravná kúra své ovoce nepřinesla. Opakem je Irsko, které se s pomocí EU/MMF odrazilo ode dna a věřím, že se za pár let opět vrátí mezi premianty EU. Ono samotné vystoupení z eurozóny by třeba Řecku nyní nepomohlo, ale definitivně by ho srazilo na kolena (ztráta posledních zbytků důvěry, odliv zahraničních investorů i domácích úspor do zahraničí, krach reálné ekonomiky…) a dluhy by mu zůstaly. Řešení vidím v kombinaci odchodu z eurozóny (znovuzavedení cenové konkurenceschopnosti) a radikálnímu odpuštění dluhu. To druhé se již děje, o tom první se zatím jen debatuje. Domnívám se, že do 2-3 let státy ve finančních problémech z EMU vystoupí.
Honza Jedlička
Jan Dvořák
Zdravím mam takový dotaz je životní úroveň ve španělsku porad višši než u nás nebo už je srovnatelná?
Životní úroveň se nejčastěji měří ukazatelem HDP v přepočtu na jednoho obyvatele. V této kategorii je ČR na 80 % průměru EU a Španělsko na úrovni 100 % (nejnovější data za rok 2010). Do pěti let je ale předhoníme.
Honza Jedlička
Holík
Když hrozilo, že zbankrotuje Řecko, tak se o tom psalo neustále a byly toho plný noviny. Teď se něco podobnýho děje v Xkrát větším Španělsku a jednou za měsíc o tom vyjde krátký článek? V čem to je? To je fakt situace ve Španělsku jiná než v Řecku, nebo to zatím není tak vážný, aby se o tom pořád psalo?
Nejsem mediální analytik, nemám statistiky výskytu Řecka, resp. Španělska v médiích. Ale je-li tomu tak, tak vysvětlením může být skutečnost, že když se na jaře 2010 objevily problémy Řecka, byl to šok. Že by mohl zkrachovat členský stát eurozóny nikdo do té doby nečekal. Teď to již všichni berou na vědomí, a proto problémy 4. největší ekonomiky eurozóny - Španělska - možná již tolik nešokují. Jinak Španělsko je na tom výrazně lépe než Řecko a věřím, že situaci zvládne.
Honza Jedlička
mik
Jedním z největších problémů španělské ekonomiky je obrovská nezaměstnanost, především mezi mladými lidmi. Měl bych proto dva dotazy: 1. Hrozí podle vás nějakké sociální nepokoje á la revolta mladých a bez práce? 2. Pomohlo by Španělsku, kdyby tyto statisíce odešly do zahraničí a našly si práci tam? Děkuji.
Ano, trh práce je tam celý špatně. Vysoké odstupné (může dosáhnout až 42 měsíčních platů!!!) hodně prodražuje propuštění zaměstnanců. Proto zaměstnavatelé dlouholeté zaměstnance nepropouští a mladé nepřijímají. Ve věkové kategorii 16-19 let je míra nezaměstnanosti 64 %, zatímco v kategorii 65-69 let jsou to dvě procenta... ad 1) Hrozí, už se dějí: Indignados (Rozhořčení) a Hnutí 15. května. ad 2) Částečně se tak již děje, když se vrací domů imigranti z Latinské Ameriky. Ve Španělsku je ale bez práce téměř 5,3 milionů lidí, emigrace statisíců osob to nevyřeší.
Honza Jedlička
magda čechlovská
Pěkný den, vysvětlíte mi, proš Španělsko spadlo do takových problémů, ve kterých je? To jsou problémy politiků, nebo koho???
Jednoduchá otázka na složitou problematiku :) Ve stručnosti: přehřívající se španělská ekonomika rostla rychleji než byl její potenciál. Díky neexistenci vlastní měnové politiky (mají euro) ten růst ekonomiky měla více tlumit rozpočtová politika a lépe se měly regulovat banky. V důsledku toho se vytvořila cenová bublina na trhu nemovitostí financovaná bankami. Po roce 2008 bublina splaskla, ceny realit se začaly propadat a banky vykazovat ztrátové úvěry. Splasknutí bubliny ale odhalilo i dlouhodobé strukturální problémy španělské ekonomiky typu špatně fungujícího trhu práce a zadluženosti na regionální úrovni.
Honza Jedlička
anonym
Pokud pomineme Island a Irsko, tak se ekonomicke problemy a dluhova krize tykaji jenom jihoevropskych statu - Recko, Italie, Portugalsko, Recko - cim si to vysvetlujete? Je to tamnim pocasim, ze lidi proste odpoledne nepracujou a produktivita prace je holt nizsi?
Vysvětlovat rozdíly v produktivitě si netroufám. Ale souhlasím s tím, že v těchto zemích je nižší produktivita práce. Nicméně jejich obyvatelé se chtěli mít stejně dobře jako v Německu a spol., a tak rozdíl v životní úrovni doháněli úvěry. Někde s důrazem na veřejné (Řecko), někde na soukromé (Španělsko). Zde vidím i selhání věřítelů=investorů, kteří dlouhou dobu mezi státy eurozóny nerozlišovali a byli ochotni půjčit Řekům za podobné sazby jako Němcům.
Honza Jedlička
anonym
1. Jaky je vas nazor na dvouryhclostni (nebo vicerychlostni) ustaveni evropske unie? 2. Do jakeho smeru patri Cesko?
ad 1) Dvourychlostní EU je velká geopolitická chyba. I největší stát EU Německo s 80 miliony obyvatel je vůči gigantům typu Číny, Indie, Indonésie, Brazílie,.. drobkem. V mezinárodní politice na velikosti záleží. Chce-li hrát Evropa v mezinárodní politice první housle, musí být sjednocená a mluvit jedním hlasem. S nepříznivým demografickým vývojem na starém kontinentu je to čím dál důležitější. ad 2) ČR leží v srdci Evropy, naše prosperita i bezpečnost je spjatá se sjednocenou Evropou. Takže žádné třetí cesty, žádné mosty mezi Západem a Východem, ale standardní člen "západního světa". V případě dělení EU je pro nás lepší zůstat v jeho jádru, nikoli na periferii.
Honza Jedlička
Tomáš Bílek
Zdravím vás, pane Jedličko, měl bych na vás tuto otázku: Jak jsou na tom české banky z hlediska "infikování" španělskými dluhopisy a aktivy? U Řecka se o tom hodně mluvilo, teď mi připadá, že to vůbec nikoho nezajímá a netrápí... Jak je na tom třeba Česká spořitelna? Děkuji za vyjádření,.
Za konkurenční banky nechci hovořit, informace lze určitě najít na jejich webech. Za Českou spořitelnu se mohu pochlubit, že žádné státní dluhopisy Řecka, Španělska ani ostatních zemí skupiny PIIGS nevlastníme. Tato situace platí již od loňského roku, mrkněte na náš web, lze to najít v sekci k hospodářským výsledkům. U Řecka se o tom mluvilo proto, že banky držící řecké dluhopisy odepisovaly jejich hodnotu do nákladů (až 70 %) a tak jim vznikaly skutečné ztráty. U Španělska "dobrovolné" odpouštění dluhů a la Řecko nehrozí a dle mého názoru ani nenastane.
Honza Jedlička
anonym
Když EU nenchala zbankrotovat Řecko, tak nenechá padnout ani Španělsko, to by byla řízená sebevražda, takže tam dál bude lejt stamiliony!!!!!!
Ačkoliv se neptáte, odpovím. Řecko má význam jen ten, že jeho pád může strhnout lavinu krachů ostatních zemí. Pokud se investory podaří přesvědčit, že lavina nehrozí, Řecko z eurozóny odejde a eurozóna bude fungovat dál s počtem členů o jeden menším. Španělsko je jiná váha. Je to 4. největší ekonomika eurozóny, jeho pád a odchod z EMU znamená rozštěpení eurozóny => EU a ECB udělá cokoliv, aby se to nenastalo.
Honza Jedlička
Karel Minařík
Jaký je váš názor na zavedení eura? Snažíte se jako mezinárodní instituce v této záležitosti nějak lobbovat? Pokud ano, kde a v čí prospěch (tj. pro zavedení nebo proti zavedení evropské měny u nás)?
Má pozice je analytik a ČS mě platí za to, abych ji a jejím klientům sděloval své odborné názory, nikoliv abych za cokoliv lobboval. Takže můj odborný názor: hospodářsky jsme navázáni na jádro eurozónu (směřuje tam 2/3 našich vývozů), má proto pro nás smysl eliminovat nejistotu spojenou s výkyvy koruny a euro přijmout. Klíčovou podmínkou ale je, že se uklidní situace v eurozóně, což nastane pravděpodobně po odchodu slabších členů.
Honza Jedlička
vadim
Je pro ČR vůbec Španělsko důležité? Pokud pomineme to, že tam hodně lidí jezdí na dovolenou, tak proč by mě mělo trápit, jaké má ta země ekonomické problémy? Není to přeci Německo, kam vyvážíme většinu našeho excportu, nebo se mýlím?!
Před 100 lety nám to mohlo být jedno, ale teď jsou všechny ekonomiky tak propojené, že nesplácení hypoték chudými Američany vyvolá celosvětovou finanční krizi... Španělsko je naším 14. nejvýznamnějším obchodním partnerem a směřuje tam pouze 2,2 %. Ale případný krach Španělska by měl pro Evropu ničivější důsledky než krach Lehman Brothers v září 2008. Krach Španělska by vedl k odpisům jeho státních dluhopisů a u tak velké ekonomiky by to vedlo k drsné celoevropské bankovní krizi. Zároveň by došlo k živelnému rozpadu eurozóny, ekonomickému chaosu a dvouciferné propady HDP by v Evropě nebyly výjimkou. Naštěstí má Španělsko ke scénáři bankrotu hodně daleko, na výše popsaný hororový scénář proto nevěřím.
Honza Jedlička
DM
Dobrý den. Je vzhledem k současné situaci ve Španělsku možné očekávat, že se budou měnit i ceny zájezdů a náklady na dovolenou v zemi? Myslíte si, že se vyplatí ještě počkat, pokud to řeknu hodně lidově, až se problémy v zemi ještě víc vyhrotí, ceny klesnou a pak tam jet za levno? Díky.
Letos rozhodně poklesy cen španělské dovolené nečekejte. Za předpokladu vnitřní devalvace (v západní Evropě nepříliš pravděpodobný jev) by k tomu mohlo nastat příští rok. Za předpokladu odchodu Španělska z eurozóny (mizivá pravděpodbnost) by ceny určitě zlevnily. Paradoxně se ale mohou zvýšit, neboť potřeba dát si do pořádku veřejné finance může vést i ke zvýšení DPH a ostatních nepřímých daní.
Honza Jedlička
Holík
Dalo by se nějak stručně popsat ekonomika Španělska? Na čem je postavená? Co jsou její hlavní pilíře a naopak problémy? (Typově jako u nás je to automobilový průmysl a export do Německa, tak u nich je to co?) Děkuji za odpověď.
Je to velká ekonomika (5. největší v EU a 20. na světě s 46 miliony obyvatel), a proto se nemusí tolik orientovat na export jako ČR. Hlavní odvětví: automobilový průmysl (zaměstnává 9% lidí), cestovní ruch, energetika (důraz na OZE). Průšvihy: příliš velké stavebnictví, které se po splasknutí bubliny redukuje (v roce 2007 větší sektor než celý průmysl), bankovnictví s řadou špatných úvěrů z realit. Hlavní obchodní partneři: Francie, Německo, Portugalsko. Kapitálové investice v Latinské Americe.
Honza Jedlička
Miroslav Matušek
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaký je Váš názor na budoucnost Španělska ? Bude muset vystoupit z eurozóny, vrátit se ke své bývalé měně a tu postupně devalvovat nebo ji bude EU zachraňovat a dávat jí velké finanční půjčky. Zdá se mi, že Španělsko je stejně jako Itálie moc velký stát na záchranu ze zdrojů EU a bude obtížné ji v této situaci pomoct. Děkuji za odpověď.
Odpisy dluhů a vystoupení z eurozóny postihne Řecko, Španělsko je jiný příběh. Záchrannou půjčku EU/MMF zde sice nelze vyloučit, ale bankrot a návrat k původní měně nenastane. Ano, finanční záchrana Španělska by byla příliš náročná pro stávající mechanismy EU (EFSF, ESM), proto by se musela více zaangažovat Evropská centrální banka.
Honza Jedlička
Související