Někdejší premiér Mirek Topolánek pro ně zavedl označení "kmotři". Minimálně sedm nejvlivnějších z nich ovšem dorostlo do formátu jakýchsi nekorunovaných knížat. Vyjma Pavla Dlouhého z Hluboké se však jejich moc nepozná podle vyšší vybavenosti sídelních měst. Těžko říci, jestli je to tím, že Pavlu Dlouhému vybudování golfového areálu či jachetního přístavu na Hluboké krášlí výhled z okna jeho vily stojící na kopci přímo proti novogotickému hlubockému zámku, zatímco třeba Praha pod okny podolské rezidence Romana Janouška byla úhledná už dávno předtím, než se bývalý číšník stal nejvlivnějším lobbistou v metropoli.

Každopádně třeba vzestup Plzně si nikdo běžně nedává do souvislosti s působením šedé eminence tamní ODS, místopředsedy regionálního sdružení Romana Jurečka.

Svorníky severozápadu

O Jurečkově moci jsme naposledy slyšeli z úst Víta Bárty, podnikatele v pozadí strany Věci veřejné, když oznámil svou kandidaturu na plzeňského hejtmana právě natruc Jurečkovi. "Budu voličům v Plzni vysvětlovat, na co si dát pozor - na Pospíšila a na Jurečka," uvedl. Nikoli ale proto, že by Jurečko stál třeba za nejnovějším rozhodnutím města dát dvanáct miliard místní Škodě Transportation za třicetiletou péči o tramvajový park. Bárta vidí ve faktickém vůdci plzeňské ODS a v ministru spravedlnosti Jiřím Pospíšilovi spíše strůjce rozpadu svých "véček".

Jurečko není klasický šerif, jeho moc spočívá v zákulisní komunikaci. Oborem, z něhož vzešel, je pohostinství, ihned po maturitě na gymnáziu se stal číšníkem. "Ta práce mě vždycky bavila, jste mezi lidmi a můžete s nimi komunikovat," uvedl pro týdeník Ekonom. V současnosti Jurečko provozuje dvě restaurační zařízení, restauraci Golden Fish u Borského parku a podnik Ve Vilách na plzeňském Severním předměstí. Roku 2008 Jurečko provozoval i klubovou restauraci u golfového hřiště v Dýšině, ta už ale nefunguje. Šestým rokem je Jurečko také členem představenstva Plzeňské teplárenské.

Relativně nevelký podnikatelský záběr je v nepoměru k vlivu, který se Jurečkovi připisuje. Lidé z plzeňské ODS popisují, jak při jednáních o koalici ODS-ČSSD prosadil na post plzeňského primátora svého spojence Martina Baxu. Jurečkovy nitky ovšem vedou přes plzeňského rodáka a šéfa justice Jiřího Pospíšila údajně až k nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi.

Provařený pracant

Severně od Plzně leží panství někdejšího primátora Chomutova a exsenátora za ODS Alexandra Nováka. Ani o jeho majetkových poměrech se mnoho neví. Vše začalo v době, kdy město prodalo svůj podíl v Severočeské plynárenské. Tehdy přistálo Novákovi na zahraničním účtu 43 milionů korun. Později nakoupil na severu Čech pozemky za 28 milionů korun a postavil si "zámek" nad městem. Aféra, že levně nakoupil plochu, která byla později draze vykoupena pro stavbu plynovodu, šla do ztracena, stejně jako vyšetřování Novákovy výše zmíněné kauzy. "Ze začátku ho pamatuji jako poctivého pracanta, jenže pak se provařil," řekl o Novákovi pro týdeník Ekonom teplický primátor Jaroslav Kubera. Chomutov se tak díky Novákovi a jeho nástupkyni v primátorském křesle Ivaně Řápkové nestal dotační velmocí, jako jihočeská Hluboká, nýbrž jen baštou boje s nepřizpůsobivými obyvateli.

Jak zvelebuje své "knížectví" na Ústecku další z novodobých "knížat", podnikatel Patrik Oulický, se mohou přesvědčit klienti cestovní kanceláře CorruptTour. Ta pořádá k jeho monstrózní vile v Moravanech v Českém středohoří na půli cesty mezi Lovosicemi a Ústím nad Labem tematické zájezdy. Výletníci mohou vidět výhru vlivného byznysmena nad úřady, které léta nedokázaly prosadit zbourání Oulického načerno postavených staveb, až vše dodatečně legalizovaly. Oulický je představitelem firmy Severočeská stavební, která na Ústecku získává stamilionové zakázky. Jeho politickým kontaktem do vysoké politiky byl řadu let ústecký exprimátor a pozdější ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Pražská trojka

Regionem s nejvyšší koncentrací kmotrů, tedy jakýchsi novodobých šlechticů s nepřenosným vlivem, je Praha. Přestože si Roman Janoušek, Ivo Rittig a Tomáš Hrdlička nerozdělili českou metropoli na tři panství, o která by se následně starali, lze místa jejich působení přesně označit. Janoušek nerozlučně patří k palácům kolem Václavského náměstí (Blaník, Myšák) a také k Praze 4. Obchodní rejstřík léta uváděl jako jeho trvalé bydliště panelák v pražské Krči, avšak po nedávné aféře, kdy silně podnapilý naboural a přejel podnikatelku, už celý národ ví, že žije v luxusní vile v Podolí, přímo nad svými oblíbenými Žlutými lázněmi. Někdejší číšník Roman Janoušek dnes sice nefiguruje v žádné firmě (dříve působil ve společnostech Ora Print a Medea Kultur, pracujících například pro Lesy ČR či VZP), ale například poslanci František Laudát z TOP 09 a Zbyněk Stanjura z ODS soudí, že má skryté podíly ve firmě vlastnící billboardy podél dálnic. Spekulovalo se i o podílu ve finanční skupině Natland a jí vlastněné stavební firmě Prominecon, dříve Navatyp. Ten totiž za éry primátora a Janouškova kamaráda Pavla Béma dostával zakázky od hlavního města. Moc Janouška, přezdívaného Bémovo dvojče, jednoznačně vyrostla s politickou kariérou bývalého primátora. Z lokálního lobbisty se stala veličina, která roku 2008 hrála významnou roli při chystané stamiliardové privatizaci pražského letiště. Janouškův rukopis lze tušit za výstavbou komplexu pražských tunelů Blanka, za kartou Opencard a podle některých lidí z magistrátu i za půlmiliardovou investicí do právě otevíraného slonince v pražské zoo.

Jakýmsi "dvojčetem Bémova dvojčete" Janouška je podnikatel a šedá eminence pražské ODS Tomáš Hrdlička. Přestože je majitelem dvou benzinových pump na Praze 5, jsou jeho "knížectvím" Vršovice a Praha 10 na opačném konci města. Na tamní radnici působil v minulosti jako radní. V roce 2005 se účastnil jednání o prodloužení nájemní smlouvy na obecní pozemek, z této akce se nakonec stala korupční kauza. Potrestán pokutou byl tehdy jen poslanec Vladimír Doležal z ODS, který u transakce figuroval, Hrdlička vyvázl bez trestu. Při předloňském nuceném stěhování prvoligového fotbalového klubu Bohemians 1905 z Ďolíčku do slávistického Edenu někteří lidé z radnice Prahy 10 tvrdili, že o přestavbu Ďolíčku v byznyscentrum má zájem právě Hrdlička, ten to však nikdy nepotvrdil.

Hrdlička má blízko k Janouškovi a někteří politici pražské ODS tvrdí, že oba společně roku 2009 poskytli dva stě milionů korun na rozjezd strany Věci veřejné. Také Hrdličkova ekonomická moc je skrytá, kromě zmíněných pump oficiálně nepodniká. "Bydlím v bytě za Prahou, nedaleko Ondřejova máme po rodičích chatu a teprve před dvěma lety jsme si koupili apartmán ve Špindlu," popsal týdeníku Ekonom svou majetkovou situaci. Rovněž popírá, že by měl nějaká zahraniční konta. Spekulace, že spolu s Janouškem ovládá finanční skupinu Natland, která kromě stavební firmy Prominecon ovládá i stadion Slavie ve vršovickém Edenu, prý nejsou pravdivé.

Rajonem Ivo Rittiga, třetího pražského "knížete", je Pařížská ulice, okolí Obecního domu na Starém Městě a střední Čechy. Podle informací Ekonomu se původně zabýval prodejem lahůdek v rámci podniku Restaurace a jídelny Praha. V roce 1996 jako první začal v Česku prodávat luxusní oblečení značky Versace, dnes má butiky i na pražském letišti. Roku 2000 média upozornila na jeho nestandardní úvěrové operace v Komerční bance. Roli hrál i ve zmíněné kauze poslance Vladimíra Doležala, kdy se podle policejních odposlechů snažil využít svých kontaktů v justici. Rittig měl vliv na bývalého místopředsedu ODS Petra Bendla, který se později stal ministrem dopravy a dnes je ministrem zemědělství. Hovoří se o jeho zájmu na privatizaci Budvaru, což ale popírá. "V Budvaru jsem nikdy nebyl a pivo Budvar nepiju. Nechápu, jak bych mohl Budvar opanovat," odpověděl Rittig týdeníku Ekonom na dotaz, proč ho ředitel Budvaru Jiří Boček označil dokonce za možného strůjce "uchvácení pivovaru". Nejnověji se Rittigovo jméno skloňuje v souvislosti s kauzou Dopravního podniku, kde měl údajně inkasovat peníze za předražené jízdenky.

Všichni jmenovaní kmotři se v minulosti s oblibou scházeli na kongresech občanských demokratů, kde vzbuzovali rozruch svými luxusními terénními vozy s "kmotrovskými" registračními značkami. Po nedávných skandálech Ivo Rittiga, Romana Janouška a nejnověji i Jihočecha Pavla Dlouhého začíná být půda kolem kmotrů nebývale horká. Podle jejich kritiků z regionů by to mohla být předzvěst jejich soumraku.

Jan Štětka

Rozporcovaná republika


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Ekonom

7
Tolik nejvlivnějších regionálních kmotrů působí v Česku. Všichni dorostli do formátu jakýchsi nekorunovaných knížat.

Po nedávných skandálech Ivo Rittiga, Romana Janouška a Pavla Dlouhého začíná být půda kolem kmotrů nebývale horká.

Související