Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.
APLIKACI STAHUJTE ZDE.
Čtvrt století "za katrem" dostal i Dennis Kozlowski, šéf mezinárodního průmyslového holdingu Tyco International, specializovaného především na protipožární a elektronické bezpečnostní systémy.
A protože se tento šestapadesátiletý vězeň číslo 05A4820 v trestnici pro nebezpečné zločince v Marcy choval vzorně - připravoval vězně na zvládnutí látky ze základní školy, dobře uklízel rajony a pracoval uspokojivě i v prádelně -, byl v lednu přeřazen do "fešáckého kriminálu" na newyorském Manhattanu. Z osmi let a čtyř měsíců, které mu zbývají do podmínečného propuštění, mu má být odpuštěna jedna šestina.
Mezi Kozlowským a Jeffrym Skillingem z Enronu či Bernardem Ebbersem z WorldComu však byl zásadní rozdíl. Kozlowski nebyl souzen za účetní podvody, které vedly ke krachu těchto dvou firem, ale za to, že byl v neschválených milionových odměnách či nevratných půjčkách sobě i svým nejbližším spolupracovníkům nadmíru štědrý. Tyco International i po jeho nuceném odchodu z vedení v roce 2002 vzkvétalo. Akcionáři se mohli nadále těšit na tučné dividendy, zatímco investoři Enronu a WorldComu splakali na výdělkem.
Už brzy na svobodě
Snad to, že bonviván Dennis Kozlowski svojí údajnou krádeží podnikových peněz společnost Tyco finančně nezruinoval, přimělo v roce 2005 soudce, že mu sice vyměřil 25 let, ale s klauzulí, že bude moci po osmi letech a čtyřech měsících od nástupu trestu požádat o podmínečné propuštění. A o tom se má teď v dubnu rozhodnout.
Aby byl jeho přechod do civilního života co nejsnadnější, má někdejší mocný šéf a nyní ukázněný a pracovitý "mukl" opravdu skvělý režim. Zaprvé každý pracovní den ráno opouští nápravné zařízení a jde do zaměstnání. Pracuje jako úředník v jedné newyorské softwarové firmě. On, který energicky řídil 100 tisíc lidí po celém světě, je nyní řadovým zaměstnancem.
Je to ovšem lepší než v předchozí věznici v Marcy. I když si tam vydělal něco přes dva dolary týdně a "venku" má milionové jmění, nesměl tam na reálné peníze ani sáhnout. Dnes si může koupit, co se mu jen zachce, ale po směně v podniku musí zpátky do Lincolnova nápravného zařízení.
Je to osmiposchoďová budova, o níž mnozí ani nevědí, že je to vězení. Žádné ostnaté dráty či vnější ostraha, ale zato výhled na newyorské mrakodrapy a severní část Central Parku. Ba co víc: v sobotu večer má Kozlowski volno. Může opustit nápravné zařízení Lincoln Correctional Facility a věnovat se, čemu chce.
Pokračování článku najdete v posledním vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 5. dubna, nebo pod odkazem níže: