Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.
APLIKACI STAHUJTE ZDE.
Nadějí pro pacienty se zhoubnými nádory je v posledních letech takzvaná fotodynamická terapie. Na jejím výzkumu se spolu s britskými experty z University College of London podílejí odborníci z Centra fotonické medicíny při 1. lékařské fakultě UK a Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.
Nyní ji začínají nabízet prvním pacientům. Během léčby se pacientovi infúzí vpraví do těla speciální lék, který se váže především na velmi prokrvené tkáně. Nejvíce se proto koncentruje v nádorech.
Po dvou až čtyřech dnech, které pacient musí strávit ve spoře osvětlené místnosti, lékaři zasaženou oblast osvítí světlem určité vlnové délky, které proniká tkání do hloubky zhruba dvou centimetrů. Tím se spustí chemická reakce, která ukáže rozsah onemocnění a následně usmrtí nežádoucí buňky.
Lepší cílení, delší hojení
Od letošního roku je v České republice schválen první lék tohoto typu, temoporfin (na trhu pod názvem Foscan), který lze využít k léčbě nádorů hlavy a krku. Náklady na ošetření jednoho pacienta se pohybují mezi 70 tisíci až 100 tisíci korunami, léčbu ale mají hradit zdravotní pojišťovny.
Pražské Centrum fotonické medicíny je prvním českým pracovištěm, které začalo lék používat. Za tímto účelem vznikla také poradní komise vedená předními českými odborníky, která má nalézt jeho optimální využití z medicínského i ekonomického hlediska. Fotodynamická terapie nemá nahradit chirurgické zákroky ani chemoterapii, ale měla by je doplnit.
"Musíme pečlivě vybírat pacienty, pro které je tato metoda vhodná," říká vedoucí Centra fotonické medicíny docent Roman Šmucler. Výhodou oproti chirurgickému zákroku je lepší zacílení na nádorové buňky, na druhou stranu se ale rána po odloučené tkáni déle hojí.
Podle Romana Šmuclera je Foscan vhodný především pro pacienty s rozsáhlými plošnými nádory na sliznicích či kůži. Výjimkou je zhoubný melanom, u něhož tmavé zbarvení tkáně zabraňuje průchodu světla. Nadějnou zprávou je, že v zahraničí se úspěšně zkoušejí také další léky založené na podobném principu. Uplatňují se například při léčbě rakoviny plic nebo slinivky.
Marie Laštovičková
spolupracovnice redakce
Od letošního roku je v Česku schválen první "fotodynamický lék" temoporfin, který lze využít k léčbě nádorů hlavy a krku. Náklady na ošetření jednoho pacienta se pohybují mezi 70 tisíci až 100 tisíci korunami. Foto: Shutterstock