Starostovi jihomoravských Sokolnic přibudou za několik dní starosti. V nevelkém obecním rozpočtu musí Jiří Životský najít peníze pro odborníky, kteří mu pomohou s vypisováním výběrových řízení. "Odhaduji, že ročně nás to může vyjít až na 500 tisíc korun, což při našem 30milionovém rozpočtu není právě málo," říká starosta.

Důvodem je dlouho očekávaná novela zákona o veřejných zakázkách, která vstupuje v platnost 1. dubna. Její ambicí je omezit prostor pro korupci a rozdávání zakázek předem vybraným firmám. Všem zadavatelům proto kromě jiného nařizuje, aby povinně vypisovali soutěže již u zakázek nad jeden milion korun pro nákup služeb a materiálu, nebo nad tři miliony pro stavební práce. Dosud byl tento limit dvojnásobný.

"Pro nás to znamená, že pět zakázek ročně, které jsme si dříve vypisovali podle svých vlastních pravidel, budeme muset s plnou parádou dělat podle těch nepřehledných pokynů v zákoně," tvrdí starosta. Z toho má však obavy. "Ten zákon je hodně složitý a člověk, který jím dnes a denně nežije, má problém se v něm zorientovat," dodává.

Novela má i svá negativa

Dvoutisícové Sokolnice jsou příkladem odvrácené stránky dopadů zákona, který má zprůhlednit veřejné zakázky, jejichž objem loni dosáhl 552 miliard korun. O tom, že jsou nová pravidla potřebná, pochyboval jen málokdo - podle odhadů, s nimiž pracuje například Národní ekonomická rada vlády, je 10 procent zakázek buď předražených, nebo rovnou zbytečných.

Jenomže, zatímco po přijetí zákona před dvěma měsíci se mluvilo spíše o jeho přínosech, nyní je stále více zřetelné, že to nebude zadarmo. Díky novele totiž na jednu stranu rapidně přibude otevřených výběrových řízení – podle ministerstva pro místní rozvoj až o trojnásobek – úměrně tomu ale na druhou stranu naroste byrokracie a placení různých konzultačních a právnických služeb. 

Zadavatelé se totiž budou muset mnohem častěji řídit pokyny, které zákon pro vypsání tendru nařizuje a které se oproti dřívější praxi ještě zpřísnily. Nově budou mít například povinnost napsat odůvodnění, proč je ta která zakázka vůbec potřeba, a budou se muset umět vypořádat také s případnými námitkami neúspěšných uchazečů. A už teď je jasné, že ne všichni na to budou stačit. 

Dotace v ohrožení

Vypisování zakázek tak raději svěří profesionálním firmám, které se na organizaci výběrových řízení specializují. „Co máme zkušenosti, tak příprava jednoho výběrového řízení vyjde bez DPH na 60 až 100 tisíc korun. Takže nám to bude blokovat peníze, které bychom jinak mohli dát na opravu chodníku nebo vysazení nového parku,“ tvrdí starosta jihomoravských Sokolnic Jiří Životský.

Týdeník Ekonom - č. 13/2012„Očekáváme, že problémy vypisovat výběrová řízení podle nového zákona bude mít většina z malých obcí, kterých je v Česku několik tisíc,“ doplňuje Iva Vejmelková ze Svazu měst a obcí ČR. Problémem podle ní je, že kvůli sebemenší chybě může nastat prodlení, jenž ohrožuje dotace, které jsou často na zakázky vázané.


Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 22. března, nebo pod odkazem níže:

banner 2


 

Související