Utajených členů hackerské sítě Anonymous se jako čert kříže obávají vládní úřady, včetně americké špionážní služby CIA, finanční ústavy a mnohé společnosti. Anonymous se nabourali do jejich počítačových sítí a napáchali tam značné škody.
Například irský hacker byl tak rafinovaný, že loni nahrál videokonferenci, při níž se americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) radí s irskou policií, jak bojovat proti této pirátské skupině. A nejen to: záznam samozřejmě zveřejnil na síti, aby světu ukázal, jak neschopné jsou složky činné v trestním řízení.
Tím borcem je devatenáctiletý Ir Donncha O'Cearrbhail, který byl letos v březnu vzat do vyšetřovací vazby. Ve stejný den byl také zatčen další Ir, dva Britové a Američan z Chicaga, a to díky tomu, že pirátská síť Anonymous měla ve svých řadách "krtka", tedy práskače.
S FBI spolupracoval už od loňského června, aniž to kdokoli z jeho spolubojovníků tušil. Právě díky němu se z anonymních pirátů staly konkrétní osoby, které se do té doby znaly pouze z kybernetického prostoru a osobně se nikdy nesetkaly.
Politické cíle
FBI hledal, kde jsou slabá místa mezi členy Anonymous a spřátelených skupin jako třeba LulzSec, kterou založil člověk s přezdívkou Sabu. Právě on zjišťoval slabiny počítačových sítí organizací, do nichž se piráti chtěli nabourat. Zpravidla vypracoval i strategii každé akce a rozhodl o tom, kdo ji provede.
Cíle byly vždy povýtce politické. Strůjci útoků se považovali za takzvané "hackactivists", hackerské aktivisty. Jejich cílem byly například firmy Visa, MasterCard a PayPal, protože odmítly prostředkovat peněžní dary pro obžalovaného Juliana Assange, šéfa serveru WikiLeaks, který organizoval zveřejnění důvěrných dokumentů o americké účasti ve válkách v Iráku a Afghánistánu. Proto síť Anonymous vyhlásila těmto firmám "kybernetickou válku". Na delší dobu totálně zablokovala jejich počítačové systémy a znemožňovala jim obchodovat a vydělávat.
Zejména ztotožnění pirátské sítě Anonymous s WikiLeaks, nepřítelem americké vlády číslo jedna, zmobilizovalo FBI, aby na odhalení Anonymous nasadila více agentů. S veškerým sofistikovaným zařízením stáli proti hrstce hackerů, kteří ale byli neobyčejně odborně zdatní a stěží odhalitelní.
Pokračování článku najdete v posledním vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 22. března, nebo pod odkazem níže: