Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Úsměvy na tvářích a poplácávání po zádech, v Bruselu se zrodila nová řecká dohoda. Balík v hodnotě 130 miliard eur počítá nakonec s větší obětí soukromých investorů a s poklesem řeckého dluhu na 121 procent HDP do roku 2020. K vyřešení problémů to ale těžko bude stačit.

Kde jsou slabá místa dohody? Za prvé, její finalizace bude náročným cvičením. Tím, že vyjednavači za soukromé věřitele kývli na větší oběť, vznikla otázka, jaká bude ochota jednotlivých věřitelů dobrovolně odpouštět dluhy. Nízká účast by donutila Řecko přijmout retroaktivně opatření, které by umožnilo osekat dluhy nedobrovolně všem soukromým věřitelům.

S tím jsou ale spojeny problémy. Řecko potřebuje provést výměnu starých dluhopisů za nové do 20. března a nezbývá mu na experimenty moc času. A nedobrovolnost odepsání dluhu by současně vedla ke spuštění pojistek proti bankrotu Řecka a přenosu napětí na portugalský trh.

Trvalá finanční transfúze

Druhým slabým místem je fakt, že i když vše půjde, jak má, bude Řecko na konci dekády hospodařit s nejvyšším dluhem v eurozóně. K návratu na trh to nebude stačit. Investoři bývají přísnější na země, které si projdou bankrotem (byť řízeným) a požadují vyšší záruky. Řekové se tak ani v roce 2020 neobejdou bez kapaček z Bruselu a MMF. Třetí slabinou je vysoká pravděpodobnost méně optimistického scénáře, ve kterém Řecko pod tíhou nynějších úspor spadne do hlubší recese, neprovede reformy a nedosáhne v letech 2015 až 2020 očekávaného růstu.

Negativní scénář připravila také zpráva MMF a ECB. Podle listu Financial Times počítá s tím, že by Řekové v roce 2020 měli dluh na 160 procentech HDP a potřebovali by půjčit až 245 miliard eur. Přes všechny problémy ale platí, že pokud druhý řecký balík zabrání březnovému neřízenému bankrotu země, měl by přinést trhům dočasnou úlevu.

Jan Bureš
hlavní ekonom společnosti Era Poštovní spořitelna

Související