Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.
APLIKACI STAHUJTE ZDE.
Kontroverzní Američan, bývalý právník Ed Fagan, se pouští do další právní bitvy. Tentokrát je vyzbrojen sérií dluhopisů a zástavních listů vydaných v době druhé světové války na území někdejšího Protektorátu Čechy a Morava.
S nimi v ruce hodlá už příští týden podat u amerického federálního soudu žalobu proti Německu a proti německé Dekabank, již označuje za nástupnickou organizaci vydavatele cenných listin ze 40. let minulého století.
Datum splatnosti na dluhopisech vydaných Zemskou bankou („Landesbank und Girozentrale für das Sudetenland“), jejichž kopie má týdeník Ekonom k dispozici, je stanoveno na rok 1990, v případě jiné z emisí dokonce až na rok 1999.
Více než půl bilionu dolarů
Součet všech pěti emisí, o něž ve sporu půjde, v roce 1941 v přepočtu odpovídal sumě 55 milionů dolarů. „V roce 2010 po započtení úroků jde o sumu přesahující 667 miliard dolarů,“ říká Fagan s tím, že sám disponuje zhruba pěti desítkami dluhopisů v různých nominálních hodnotách, jež podle svých slov sehnal v antikvariátech.
„To jsou peníze, které německé banky dluží Čechům. Tento případ nedělám pro peníze, chci tím ukázat, že proti Česku nic nemám. Kdyby se mi podařilo případ vyhrát, chtěl bych, aby peníze byly vyplaceny ve prospěch obětí nacismu,“ řekl Fagan týdeníku Ekonom. Ke společnému postupu proti Německu hodlá proto vyzvat i Českou republiku.
Na druhé straně Fagan připouští souvislost jeho nové kauzy s nedávnou žádostí o výplatu až deseti miliard korun (i s úroky) z prvorepublikových dluhopisů vydaných v roce 1924 Karlovými Vary.
Město i ministerstvo financí nárok na výplatu peněz odmítá. Fagan proto loni 12. prosince podal v USA na Česko žalobu. Případný úspěch v žalobě proti Německu by výrazně posílil i jeho šance na vítězství v boji o 10 miliard korun.
Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 16. února.