Přestože Muhammad Junus v roce 2006 získal Nobelovu cenu míru, zabývá se celý život ekonomií. Žádný rozpor v tom však není. Přezdívá se mu "bankéř chudých". Junus už v 70. letech minulého století přišel s fenoménem mikrofinancování a mikroúvěrů. Se svojí Grameen Bank začal nejchudším lidem v rodném Bangladéši půjčovat malé sumy peněz na rozjezd jejich vlastní živnosti a podnikání.

Půjčuje nejčastěji ženám, za úvěr ručí malé vesnické komunity a návratnost zapůjčených prostředků se pohybuje kolem 97 procent. Jeho byznys model funguje v řadě zemí světa, včetně bohatých západních států či Ameriky a okopírovaly ho i zavedené světové bankovní domy.

Tento týden Muhammad Junus poprvé přijel do Česka, na pozvání Nadace Tomáše Bati a Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně jako hlavní řečník debaty o odpovědném kapitalismu, jejímž mediálním partnerem byl týdeník Ekonom.

Návštěvu prof. Yunuse v Praze a jeho účast na druhé z cyklu baťovských přednášek na téma Zodpovědný kapitalismus pořádala nadace The Bata Shoe Foundation ve spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně a společností KEYNOTE. Mediálním partnerem akce byl týdeník Ekonom.


VIDEO: Záznam přednášky prof. Junuse. (video je v angličtině)

 

Rozhovor s Muhammadem Yunusem si můžete přečíst v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 2. února, nebo pod odkazem níže:

banner 2

Související